Gazeta10

Avokati i Popullit: Situata në Veri është përkeqësuar

Avokati i Popullit, Naim Qelaj në emitonin “Politko” me Kushtrim Sadikun në Kanal10, ka thënë se situata në veri është përkeqësuar.

“Pajtohem që ndërhyrjet nga brenda dhe jashtë Kosovës ka ndikuar në përkeqësimin e situatës në të cilën sot ndodhet ky rajon i Kosovës. Në anën tjetër mendojë se ish dashur të veprohet më shumë që çdo veprim që ndërmarrin autoritet e Kosovës me pas parasysh respektimin e të drejtat e njeriut sepse është vlerë kushtetuese, parim dhe standard përtej të cilës nuk mundemi me kaluar”, ka thënë Qelaj

Ai ka thënë se Kosova ka infrastrukturë ligjore që iu garanton të drejta të plota komuniteteve jo shumicë në Kosovë në përputhje me Kartën Evropiane për të drejtat e minoriteteve.

“Bojkoti dhe mospjesëmarrja e tyre në institucione, ka një qëllim, ka një arsye dhe ka një shkak që ka ndodh deri te kjo situatë. Por, unë mendojë se këtu fillon përgjegjësia e autoritete të Kosovës se nëse do të ishte komunikuar me kohë dhe dialog i natyrshëm me qytetarët e Republikës së Kosovës e këtyre komunave, e këtij komuniteti, padyshim se mendoj se nuk dot kishim pas një situatë të tillë”, ka thënë Qelaj.

Avokati i Popullit tutje ka treguar rastet kur serbët kishin vendosur barrikadat.

“Ka pas edhe situata të tilla kur reagimi qytetar ka paraqitur sfidë e qytetarëve në vendosjen e barrikadave dhe pengesave në qarkullim. Unë në atë kohë kam dal me një reagim publik dhe kam kërkuar prej autoriteteve prej qeverisë, prej policisë dhe Ministrisë së Punëve të Brendshme që me i marrë të gjitha masat demokratike me garantuar dhe siguri në lirinë e lëvizjes”, është shprehur Qelaj. /GAZETA10/

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
Screenshot 2024-06-13 212130
"Kingji falë t'koft" - 3 vjet më vonë "Drenica" i bashkon dorën Gani Gecit e Arben Ahmetit
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij