Gazeta10

BE: Rezultatet në dialog s’janë dështim i Lajçakut, por i Kosovës dhe Serbisë që s’e mbajtën fjalën

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano ka theksuar me mos-zbatimin e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, të dyja palët po e dëmtojnë vetveten e tyre.

Stano tha BE do të vazhdojë me rolin ndërkombëtar si ndërmjetës në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht se do të jetë Borrell apo ndonjë përfaqësues i lartë tjetër.

“Ata kërcënojnë të ardhmen në BE dhe përfitimet që qytetarët e tyre mund të marrin nga vazhdimi i procesit të dialogut. Ne do të vazhdojmë me rolin ndërkombëtar në të gjithë këtë si ndërmjetës. Nëse Borell nuk është përfaqësuesi i lartë, dikush tjetër do të jetë si dhe i dërguar i posaçëm, ne po shqyrtojmë nëse do të ripërtërihet ai pozicion, por deri atëherë Lajçak është në atë pozitë dhe nuk ka shembull më të mirë të përkushtimit të tij në punë, sepse ka pasur takime të panumërta, për të zgjidhur problemet e fundit për shkak të lëvizjeve të njëanshme të Kosovës rreth dinarëve, të cilat vazhdimisht po e shtojnë krizën për popullatën serbe në Kosovë”, tha zëdhënësi i BE-së.

Në përgjigje të deklaratës se “bëhet fjalë për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor, jo vetëm për dialogun” dhe nëse, për shkak të rëndësisë së gjithçkaje, BE-ja po planifikon të zhvillojë bisedime me Kosovën dhe Serbinë në një nivel më të lartë, pasi ky aktual nuk ka dhënë rezultate, Stano rithekson se nuk i takon BE-së të bëjë asgjë.

“Nuk ka të bëjë me atë që BE-ja duhet apo nuk duhet të bëjë, ka të bëjë me palët. Ju mund të ndihmoni dikë vetëm nëse ata janë të gatshëm të pranojnë ndihmë. BE-ja nuk ushtron presion mbi negociatorët, partnerët kanë thënë vullnetarisht se duan të bëhen një pjesë e BE-së një ditë. Ata na kërkuan, ne kemi mandat të negociojmë me institucionet ndërkombëtare. Ju mund ta arrini vetëm atë, varet nga vullneti i palëve në dialog për të bërë një kompromis”, tha ai.

Ai mohoi që Lajçak të ketë bërë disa gabime në procesin e negociatave, sepse ai ishte i ekspozuar ndaj kritikave në Parlamentin Evropian.

“Bashkimi Evropian vazhdimisht po mëson mësime të reja dhe po prezanton ndryshime, sepse ne duam të ndihmojmë. Në këtë rast, ne duam t’i ndihmojmë ata dy partnerë që duan të anëtarësohen në BE për ta bërë këtë. Kur vjen puna për të kritikuar Komisionerin Special, kur vjen në parlamentin europian, ka nga ata që kritikojnë, por edhe të tjerë që nuk kanë një mendim dhe pikëpamje të tillë për gjithçka që ka bërë deri tani BE-ja dhe Komisioneri Special, mendoj se ka të bëjë me ideologjinë partiake, por është interesante se sa herë që diskutohet për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në BE, mendimet e qeverive të shteteve anëtare dhe atyre që përfaqësojnë shtetet anëtare ndryshojnë kur bëhet fjalë për vendet anëtare të politikës së jashtme”, tha Stano.

Ai shton se BE-ja vlerëson gjithçka që është arritur, por nuk e kanë fjalën e fundit.

“Nëse doni të ndihmoni partnerët tuaj, dhe ata e refuzojnë atë dhe vazhdimisht drejtojnë gishtin nga njëri-tjetri dhe krijojnë pengesa të reja, punojnë në mënyrë të njëanshme pa konsultim dhe bashkëpunim, atëherë mund të bëni vetëm aq sa ju lejojnë ata. Përsëri, kjo do të jetë tema e raundit të ri të negociatave dhe emërimi i një Përfaqësuesi të ri Special, për të cilin do të diskutojmë me shtetet anëtare, Kosova dhe Serbia”, tha zëdhënësi.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur