Gazeta10

Burimet e Kanal 10: I dërguari i SHBA për Ballkanin, Escobar e takon sot në Bruksel Albin Kurtin

Duket që dialogu Kosovë-Serbi po hyn në një fazë të re dhe dinamike para takimit të shumëpritur Kurti -Vuçiq në Bruksel.

Sot parashihen takimet e ndara me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-së ku do të ketë edhe konferenca shtypi.

Kanal 10 mëson nga burime diplomatike ndërkombëtare se sot gjatë ditës do të arrijë në Bruksel edhe i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Zyrtari i lartë amerikan, sipas këtyre burimeve, do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Bruksel.

Ditë më parë, në një takim virtual me gazetarë kosovarë, Escobar foli për dialogun dhe nevojën e hapjes së diskutimeve edhe për Asociacionin.

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë