Gazeta10

Canaj: Nëse Kosova nuk lëviz lidhur me Asociacionin, mund të dështojë anëtarësimi në KiE

Rruga e Kosovës drejt anëtarësimit në Këshillin e Evropës do të jetë më e gjatë dhe më komplekse se sa është parashikuar fillimisht.

Këtë e bëjnë të qartë zhvillimet e fundit nga agjenda e takimit të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës që do të mblidhet të premten në Torino, Itali.

Aplikimi i Kosovës nuk do të figurojë në diskutimet e radhës të këtij komiteti.

Ish diplomati Blerim Canaj në emisionin “Raport” me Naim Sadikun në Kanal, ka thënë se një gjë e tillë ka qenë e pritshme.

“Ka qenë i pritur madje mund të thosha edhe i paralajmëruar që do të ndodh diçka e tillë. Por kjo flet edhe për mosaktivizimin dhe mos aktivitetin diplomatik të qeverisë tonë. Për shkak se ose nuk kanë qenë për diçka të informuar, ose e kanë neglizhuar”, ka thënë Canaj.

Ai ka thënë se nëse nuk do të ketë dika të prekshme lidhur me Asociacionin, atëherë mund të ndodh dështimi i anëtarësimit të plot të Kosovës në Këshillin e Evropës. /GAZETA10/

NË FOKUS

pamjee
Pamje të rënda: Momenti kur të riun që u rrëmbye në Prishtinë, e hedhin nga vetura para Policisë
policii
Policja i dha fund jetës me armën e shërbimit – Arrestohet i dashuri, del mesazhi i fundit që i dërgoi 21-vjeçarja
ARTA-NITAJ
Arta Nitaj shtatzënë në pritje të fëmijës së parë
Kengetari-600x360-1
Vdes këngëtari i njohur në Shkup, detajet nga përleshja që la edhe të plagosur
hekuran_murati-600x360-1
Pilotimi i Skemës së Asistencës Sociale, ministri Murati del me sqarim pas pyetjeve të qytetarëve
poli
Pamje shqetësuese: Momenti kur i dyshuari plagosi me armë zjarri tre personat në Pejë
vdes
Humb jetën aksidentalisht në Zvicër i riu nga Deçani
hasib
“U rrëzua nga qershia”- Detaje për vdekjen e gardianit istogas