Gazeta10

​Çmimi “Topi i Artë” jepet sonte, kjo është lista e të nominuarve

Revista prestigjoze franceze “France Football” do ta ndajë sonte çmimin “Topi i Atë”, çmim ky mi i madhi në aspektin individual për një futbollistë.

Risia e kësaj ceremonie do të jetë se kësaj radhe do të merret parasysh performanca e futbollistëve për një sezon garues dhe jo për një vit kalendarik siç ishte deri më tani.

Gjithsejtë do të ndahen shtatë çmime për meshkuj dhe femra, ndërsa ceremonia do të fillojë nga ora 21:00.

Favoriti kryesor për ta fituar Topin e Artë këtë vit është sulmuesi francez Karim Benzema pas një sezoni të jashtëzakonshëm me Real Madridin, ku fitoi edhe Ligën e Kampionëve dhe titullin e kampionit në La Liga.

Për herë të parë pas 17 vitesh futbollisti më i mirë në histori, Lionel Messi nuk është përfshirë në rrethin e ngushtë të 30 lojtarëve për ta fituar trofeun individual më të çmueshëm në botë.

Kjo është lista e 30 lojtarëve të nominuar pë çmimin “Topi i Artë”:

Thibaut Courtois – Real Madrid

Rafael Leao – AC Milan

Christopher Nkunku – RB Leipzig

Mohamed Salah – Liverpool

Joshua Kimmich – Bayern Munich

Trent Alexander-Arnold – Liverpool

Vinicius Junior – Real Madrid

Bernardo Silva – Manchester City

Luis Diaz – Porto/Liverpool

Robert Leëandoëski – Bayern Munich/Barcelona

Riyad Mahrez – Manchester City

Casemiro – Real Madrid/Manchester United

Son Heung-min – Tottenham Hotspur

Fabinho – Liverpool

Karim Benzema – Real Madrid

Mike Maignan – AC Milan

Harry Kane – Tottenham Hotspur

Darëin Nunez – Benfica/Liverpool

Phil Foden – Manchester City

Sadio Mane – Liverpool/Bayern Munich

Sebastien Haller – Ajax/Borussia Dortmund

Luka Modric – Real Madrid

Antonio Rudiger – Chelsea/Real Madrid

Cristiano Ronaldo – Manchester United

Kevin De Bruyne – Manchester City

Dushan Vlahovic – Fiorentina/Juventus

Virgil van Dijk – Liverpool

Joao Cancelo – Manchester City

Kylian Mbappe – Paris Saint-Germain

Erling Haaland – Borussia Dortmund/Manchester City

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur