Gazeta10

Çudia kosovare, në mungesë të punëtorëve – kompanitë po punësojnë edhe pensionistë

Raporti: Erëza Janova

Shumë punëtorë të moshës 20 deri 40 vjeç po largohen nga Kosova, si shkak i kushteve dhe pagës së ulët, shkruan Kanal0.

Për rrjedhojë, në mungesë të punëtorëve kompanitë po detyrohen të punësojnë edhe pensionistë.

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi për Kanal0 ka deklaruar se ka edhe shumë arsye të tjera se pse fuqia punëtore po largohet nga Kosova.

Sindikata, sipas Azemit, ka marrë të gjitha veprimet të cilat janë edhe të argumentuara dhe ka tërhequr vërejtjen pronarëve të kompanive që të krijojnë kushte më të mira për punëtorët e sektorit privat.

Ndërsa, Arian Vranica nga Shoqata e Gastronomëve ka thënë pwr Kanal10 se para dhe pas pandemisë, punëtorët po vazhdojnë të kenë problem me kontratat e punës, pagat e vogla dhe mos pagesa e kontributeve.

Bizneset dhe sindikatat thonë se pothuajse në të gjitha sektorët ka mungesë të punëtorëve, pasi që të rinjtë çdo ditë po migrojnë drejt vendeve evropiane.

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët