Gazeta10

Daçiq i godet Turqinë e Gjermaninë për Rezolutën: Na kanë vrarë e mbytur me shekuj, kanë kryer gjenocid

Një nga njerëzit me pushtet në Serbi që njihet për lidhjet e tij të ngushta me Moskën zyrtare, Ivica Daçiq, ka folur për Rezolutën e OKB-së që ka shpallur 11 korrikun si datë kur do të kujtohet për çdo vit gjenocidi i kryer nga Serbia në Srebrenicë.

Siç raporton “Oslobodenje.ba”, Daçiq ka goditur Turqinë e Gjermaninë, duke thënë se “është ironike në raport me popullin serb” që këto shtete kanë qenë sponsor të Rezolutës për Srebrenicën.

“Imagjinoni ironinë për serbët, se gjermanët dhe turqit ishin krijuesit kryesorë të tekstit të asaj rezolute. Dhe tani, ju e dini, është aq hipokrite në raport me popullin tonë, që dikush që ju vrau dhe kreu gjenocid dhe spastrim etnik me shekuj, tani po ju jep disa leksione politike dhe morale për të gjitha këto” ka thënë ish-kryediplomati serb Daçiq.

Ai tutje ka shtuar se “gjermanët e njohën Holokaustin sepse u mundën”.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur