Gazeta10

Deputetja gjermane e shqetësuar për armatosjen e Kosovës: Dronët turq tashmë janë dorëzuar, ShBA po i çon armë

Deputetja e Majtë në Bundestagun gjerman dhe përkrahësja serbe, Zhaklin Nastiq është shprehur e brengosur për armatosjen e Kosovës.

Sipas saj, dronët turq tashmë janë dorëzuar, teksa ShBA dëshiron të dorëzojë edhe armë.

“Unë jam veçanërisht i shqetësuar që Kosova po armatoset masivisht për momentin. Dronët turq tashmë janë dorëzuar, tani SHBA dëshiron të dorëzojë armë. Kjo po ndodh edhe pse të gjithë janë të vetëdijshëm se forcon kryeministrin, Albin Kurti, kjo i mbështet hapur fantazitë e plotfuqishmërisë së shqiptarëve të mëdhenj, edhe me pamje nga Maqedonia”, paralajmëron Nastiq.

E pyetur se çfarë ndikimi kanë politikat e Albin Kurtit në Kosovë, ajo tregon se që kur Kurti mori postin e kryeministrit në vitin 2021, mijëra serbë – rreth 13 për qind e të gjithë popullsisë serbe vitin e kaluar – janë larguar nga Kosova për shkak të përshkallëzimit të diskriminimit dhe dhunës.

“Fëmijët serbë u qëlluan në ditën e Krishtlindjeve. Autorët nuk duhet të kenë frikë nga pasojat. Në rrezik nuk janë vetëm serbët, por edhe minoritetet e tjera si goranët, turqit e Ballkanit dhe romët. NATO gjithashtu e promovoi këtë situatë me ndërhyrjen e saj në 1999. “përfundoi Nastiq.

NË FOKUS

valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët