Gazeta10

Dokument | Serbia i ankohet Perëndimit me Non Paper: Bindeni Prishtinën para se të jetë vonë

Disa ditë pas ngjarjeve në veri, Qeveria e Serbisë pa përgatitur një Non Paper ku ankohet për Qeverinë Kurti dhe sjelljet e saj karshi serbëve që jetojnë në Kosovë.

Në dokumentin tre faqësh të siguruar nga Gazeta 10, thuhet se Prishtina vazhdon të sillet brutalisht nga serbëve të Kosovës.

“Në natën e 31 korrikut, serbët që jetojnë në Kosovë e Metohi sërish e përjetuan të qenit viktimë e akteve të dhunshme brutale dhe politikave diskriminuese të Institucioneve të Ashtuquajtura të Përkoshme të Prishtinës. Me rikthimin e sulmeve të armatosura  ndaj protestueve paqësor serb, qeveria e Albin Kurtit drejtpërdrejt kërcënoi stabilitetin e Kosovës dhe Metohisë dhe të gjithë rajonit, për të vetmen arsye që serbët e shprehën kundërshtrimin e tyre ndaj masave të rrezikshme dhe të njëanshme që Prishtina ka vendosur me 29 qershor 2022” thuhet në Non Paper, raporton Gazeta 10.

Non Paper, Serbia liston argumentet e saj pse vendimi për vendosjen e reciprocitetit është i dëmshëm dhe nuk duhet të ndodh, raporton Gazeta 10. Po ashtu, qeveria në Beograd ankohet se këto masa janë në kundërshtim me marrëveshjet e arritura në Bruksel dhe kundër të drejtave të njeriut.

“Ky represion i përsëritur ka rritur ekstremisht frustrimin në mesin e serbëve që jetojnë në Kosovë dhe Metohi, të cilët mbeten të përkushtuar që me mjete demokratike t’i kundërshtojnë vendimet e dhunshme dhe diskriminuese të Prishtinë” thuhet në Non Paper.

Duke iu referuar vendimit të qeverisë së Kosovës për vendimin e tabelave RKS, Serbia pretendon se ai është në kundërshtim me Marrëveshjen e 30 Shtatorit 2021, ku specifikisht rregullohet çështja e lirisë së lëvizjes.

Një tjetër shqetësim që ngrisin serbët në Non Paper të siguruar nga Gazeta 10, është mos zbatimi i vendimit për pronat e Manastirit të Deçanit dhe zvarritjen gjashtë vjeçare.

Në fund, u kërkohet qeverive në Perëndrim që seriozisht të marrin hapa konkret për ta bindur Prishtinën që vendimet e saj janë tërësisht të papranueshme. /Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë