Gazeta10

Foto e rrallë e Hasan Prishtinës dhe Ahmet Zogut, miqtë që u kthyen në armiq

Gazetari dhe autori i emisionit Opinion në Shqipëri, Blendi Fevziu ka shpërndarë një foto të rrallë të Hasan Prishtinës dhe Ahmet Zogut, dikur miq e më vonë armiq të përbetuar.

Fotoja është shkrepur në Vjenë, më 1917.

“Të dy më pas do ishin deputetë, Kryeministra dhe deri armiq politikë. Hasan Prishtina u ndalua nga policia austriake për atentatin e dështuar ndaj Mbretit Zog në Vienë, ndërsa Zogu u akuzua për vrasjen e Hasan Prishtines në Selanik. Të dy bashkë i kanë sot monumentet në qendër të Tiranës” ka shkruar Fevziu.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?