Gazeta10

Fshati i Prizrenit në ballinën e Reuters, imazhet e veshjeve tradicionale në martesa janë mahnitëse

Reuters i është rikthyer edhe njëherë tradits së vjetër të dasmave dhe veshjeve tradicionale të grave. Rrëfimi fillon nga fshati Lubinjë e Ulët e Prizrenit, i banuar me boshnjakë. Në fokusin e agjencisë ndërkombëtare të lajmeve ishte martesa e Melsid Rexhepit me Melissa Guerrero nga SHBA-ja. 

Amerikania Melissa u mahnit kur mori pjesë në një dasmë tradicionale në vizitën e saj të parë në këtë fshat shumë vite më parë. Ajo u rikthye pas 9 vitesh për ta bërë realitet ëndrrën e saj – të martohet në mënyrën tradicionale. 

Foto: Reuters

E veshur nga koka te këmbët me kostum tradicional, fytyra e saj e lyer me të bardhë me sprej të përpunuar dhe pika të kuqe, blu, ari dhe argjendi, ajo u martua me Melsidin i cili është nga një familje boshnjake në Kosovë. Reuters shkruan se boshnjaku nga Kosova ishte vetëm shtatë vjeç kur filloi lufta në Kosovë dhe familja e tij u shpërngul për në SHBA. 

Fotografitë e shkrepura nga ekipi i Reuters të grave të veshura në mënyrë tradicionale janë të mahnitshme. 

Foto: Reuters

Ish-profesori i biologjisë në Prizren, Xhavit Rexhepi, thotë se të gjitha ngjyrat e linjat në fytyrën e nuses simbolizojnë lumturinë, dashurinë e respektin.

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)