Shkruan: Shkëlqesia e Saj znj. Tamar Ziv, Ambasadore e Shtetit të Izraelit në Republikën e Kosovës

Jetët tona aktuliasht janë të ndara në dy periudha kohora: Koha para 7 tetorit, 2023, dhe kohën pas asaj date. Izraeli po kalon në një fazë plot me tronditjet, dhimbje dhe tmerre në vazhdën e masakrës së egër të kryer nga Hamasi mbi civilët e pafajshëm në mëngjesin e Shabbatit, një një ditë feste fetare gjithashtu. Dora më dridhet ndërsa shkruaj këto fjalë duke përshkruar vetëm një pjesë të këtij sulmi brutal.

Jeta jonë aktualisht është e ndarë në dy periudha kohore: Koha që vazhdon më 7 tetor dhe koha pas asaj date. Izraeli është i mbushur me tronditje, dhimbje dhe tmerr në vazhdën e masakrës së egër të kryer nga Hamasi mbi civilët e pafajshëm në mëngjesin e Shabatit, e cila ishte gjithashtu një festë fetare. Dora më dridhet ndërsa shkruaj këto fjalë duke përshkruar vetëm një pjesë të këtij sulmi brutal. Por, ne nuk mund t’i mbyllim sytë para kësaj situate. Ne duhet të përballemi me këtë të keqe absolute për të kuptuar pse Izraeli është i vendosur të mposht këtë makinë vrasëse.

Duke filluar nga ora 06:30 e mëngjesit të së shtunës, mbi dy mijë terroristë të armatosur hynë në shtëpi dhe vranë familje të tëra ndërsa po flinin. Ata po hedhnin raketa në dhomat e gjumit. Nënat i fshehën fëmijët e tyre në dollapë, duke u përpjekur me dëshpërimisht që foshnjat e tyre të mos qanin, por Hamasi nuk kurseu as gratë, as fëmijët. Me tela hekuri lidhën nënën me vajzën, gjyshen me nipin dhe i dogjën të gjallë. Mos i mbyllni sytë para kësaj së keqe. Duhet të dini se çfarë ndodhi. Ata ua prenë kokat foshnjave me thika, përdhunuan vajza të reja, ia prenë barkun një gruaje shtatzënë. Ata i vunë flakën ndërtesave, duke i djegur ato përtokë, ndërsa njerëzit ishin fshehur brenda. Ata sulmuan të rinjtë dhe të rejat që festonin në një festival muzikor në natyrë. Ata i ndoqën të rinjtë që po iknin, duke i qëlluar dhe vrarë me një mizori të papërshkrueshme. Disa qindra të rinj dhe të reja u therën pikërisht atje, në pyll. Duke përdorur dhunë të papërshkrueshme, ata rrëmbyen familje të tëra, duke përfshirë foshnjat gjashtë muajshe dhe fëmijë të tmerruar, prindërit e të cilëve sapo ishin vrarë para syve të tyre. Rreth 1400 izraelitë u vranë në një akt brutal të masakrës masive, minutë pas minute, për shumë orë. A u turpëruan vrasësit për veprimet e tyre? Absolutisht jo. Ata me entuziazëm dokumentuan mizoritë dhe i transmetuan drejtpërdrejt. Dhe gjatë masakrës masive, rreth 200 njerëz u rrëmbyen dhunshëm nga shtëpitë e tyre në strofullat e errësirës së Hamasit, duke përfshirë një grua 85-vjeçare dhe foshnja të vogla gjimarrëse që kërkonin nënat e tyre. Babai i njërit prej fëmijëve të vrarë, një vajzeje të ëmbël 8-vjeçare e quajtur Emily, tha: “U lehtësova kur dëgjova se vajza ime e vogël u vra dhe nuk u kap rob nga Hamasi”.

Ka nga ata që i përshkruajnë këto veprime si ‘sjellje kafshësh’. Kjo është e pasaktë. Kafshët nuk sillen në këtë mënyrë. Njerëzit që torturuan gjakftohtësisht familje të tëra deri në vdekje nuk janë kafshë. Ata janë monstra njerëzore. Aktet e tmerrshme të 7 tetorit zgjuan në mendjet e shumë izraelitëve emocione tmerri dhe pafuqie që të kujtojnë bodrumet e kujtesës kolektive të Holokaustit. Shteti i Izraelit u krijua për të shërbyer si një shtëpi për popullin hebre. Për të siguruar që hebrenjtë të mos çohen kurrë drejt vdekjes vetëm sepse thjesht sepse janë hebrenj. Prandaj, tronditja e tmerrshme po mbizotëron tani në Izrael. Nuk ka buzëqeshje, vetëm mjerim dhe traumë të thellë. Por, ka gjithashtu një ndjenjë të fortë ‘bashkimi’ dhe një bindje të thellë të brendshme se ne duhet të luftojmë kundër kësaj organizate terroriste dhe ta mposhtim atë. Për të zhdukur kërcënimin e asgjësimit të varur mbi fëmijët tanë. Ne po luftojmë për shtëpinë tonë. Për të drejtën tonë për të jetuar!

Për shumë vite, besimi se duhet gjetur një mënyrë pragmatike për të jetuar përkrah Hamasit, duke ruajtur një status quo të caktuar të bazuar në konsiderata racionale, mbizotëronte në Izrael dhe në kryeqytetet perëndimore, edhe pse ideologjia e tij e dhunës dhe antisemitizmit ishte e mirënjohur. Ne gjithmonë e dinim se kush dhe çfarë është Hamasi, e njihnim doktrinën e tij. Ne lexojmë Kartën e Hamasit: Dokumenti themelues i Hamasit i autorizuar nga Sheikh Ahmed Yassin më 1988-dokumenti më i rrezikshëm antisemitik i shkruar në botë që nga Holokausti. Karta e Hamasit fajëson hebrenjtë për të gjitha këqijat gjatë historisë, dehumanizon hebrenjtë dhe refuzon çdo zgjidhje politike të konfliktit arabo-izraelit. Në shumë prej neneve të saj, siç është pika 13, Karta e Hamasit thotë se “nuk ka zgjidhje për problemin palestinez përveçse nëpërmjet Xhihadit”, që do të thotë një luftë e shenjtë. Por, Karta e Hamasit gjithashtu flet në mënyrë eksplicite për një gjenocid të ri ndaj popullit hebre. Neni 7 bën thirrje për vrasjen e hebrenjve në çdo cep të botës, duke cituar si vijon: “…gurët dhe pemët do të thonë: ‘O musliman, o rob i Allahut, është një çifut i fshehur [prapa] meje, eja dhe vrite atë.'”

Dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi. Erdhën për të vrarë.

Për shumë vite, liderët e bashkësisë ndërkombëtare kanë kërkuar këtë nga Izraeli: Mos dëgjoni çfarë shkruan Hamasi dhe çfarë thotë Hamasi. Shpërfillini ideologjinë dhe retorikën e saj të tmerrshme. Pavarësisht kërcënimeve, Hamasi dëshiron të përmirësojë kushtet e jetesës së dy milionë palestinezëve që jetojnë nën diktaturën e tij të zymtë, për t’u garantuar atyre një jetesë, për t’i lejuar ata të peshkojnë dhe të ndërtojnë një infrastrukturë. Sulmi i mirëplanifikuar ndaj Izraelit më 7 tetor vërtetoi se ky koncept ishte i gabuar. Hamasi nuk është i interesuar për bashkëjetesë apo paqe. Hamas nuk është e interesuar për një jetë më të mirë për dy milionë banorë të Gazës, por për zhbërjen e shtetit hebre dhe vrasjen e qytetarëve të tij. Ky nuk është vetëm qëllimi i saj ideologjik xhihadist, por edhe mënyra e vetme e veprimit të saj. Hamasi është ISIS, një ISIS palestinez që fatkeqësisht gëzon marrëdhënie me publikun dhe dhembshuri shumë shqetësuese nga disa nga popullsitë kryesore të botës, duke përfshirë disa nga mediat.

A ka një akt më të thellë vetëmbrojtjeje sesa kur Izraeli sulmon organizatën terroriste Hamas për t’u mbrojtur? Izraeli nuk po sulmon popullin palestinez. Në fakt, Izraeli nuk përbën asnjë kërcënim për Autoritetin Palestinez në Ramallah, për sa kohë që ai nuk i bashkohet sulmit ndaj Izraelit. Hamasi nuk është i interesuar të krijojë një shtet palestinez përkrah Izraelit, por vetëm në shkatërrimin e Shtetit të Izraelit.

Përkundrazi: krijimi i një shteti palestinez është drejtpërdrejt kundër konceptimit të Hamasit për qëllimin e tij përfundimtar – krijimin e një shteti islamik në të gjithë territorin, duke përfshirë territorin e Izraelit. Nuk i intereson në krijimi, por në shkatërrim total. Jo në paqe, por në luftë të përjetshme derisa Islami ekstrem të marrë pushtetin. Zgjidhja e vetme, sipas Hamasit, është shkatërrimi i Izraelit dhe asgjësimi i banorëve të tij.

Hamasi nuk heziton të sakrifikojë palestinezët në përpjekjen e tij për të arritur këtë qëllim monstruoz. Nuk ka liri në Gaza, nuk ka liri të fjalës dhe asnjë liri feje. Por, situata është shumë më e dëshpëruar: Hamasi vendos bazat e saj ushtarake brenda përqendrimeve të popullsisë civile në Gaza, plotësisht e vetëdijshme se fotografitë e civilëve palestinezë të vdekur janë arma e saj më e fuqishme. Kjo organizatë fsheh raketa poshtë spitaleve dhe shkollave të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmë dhe Punë për Palestinën (UNRËA) dhe e godet Izraelin nga këto vende në pritje të transmetimeve të drejtpërdrejta në rrjetet televizive. Në të vërtetë, shumë reporterë – jo vetëm ata të kanalit “Al Jazeera” me bazë në Katar që përhapin propagandë të rreme të Hamasit, por edhe reporterë nga media perëndimore, nxitojnë të transmetojnë automatikisht propagandën e Hamasit pa asnjë verifikim. Mos bini në grackën e mburojës njerëzore! Të vetmet subjekte që duhen fajësuar për vdekjen e civilëve të pafajshëm në Rripin e Gazës janë Hamasi dhe organizatat e tjera ekstremiste në Gaza, të cilët fshihen mes grave dhe fëmijëve, mes njerëzve të tyre. Duke vepruar me ligësi të paramenduar dhe të qëllimshme, janë ata—jo Izraeli—që janë përgjegjës për këto viktima tragjike. Izraeli po mbron veten dhe po lufton për jetën e tij dhe si një demokraci e vërtetë po bën gjithçka që është në fuqinë e tij për të shmangur dëmtimin e të pafajshmëve. Ajo ushtron fuqinë e saj të jashtëzakonshme ushtarake në një mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluar, duke vepruar brenda kufizimeve të ligjit ndërkombëtar, ndërsa Hamasi dokumenton me krenari aktet e tij të gjenocidit dhe krimet kundër njerëzimit.

Ta keni të qartë: Lufta kundër Hamasit nuk është lufta private e Izraelit. Kjo është një betejë jo vetëm për të ardhmen e gjithë Lindjes së Mesme, por për të ardhmen e botës në të cilën jetojmë. Koha juaj tani është gjithashtu e ndarë gjithashtu në dysh. Në njërën anë të botës, një aleancë e çmuar dhe e rëndësishme po krijohet midis Shteteve të Bashkuara, shumë shteteve evropiane dhe Izraelit, ndërsa në anën tjetër, po formohet një koalicion djallëzor i disa vendeve shumë problematike dhe grupeve terroriste barbare, nga të cilët Hamasi dhe Hezbollahu janë. më të dalluarat.

“Ju nuk jeni vetëm, ne ju qëndrojmë pranë”, tha Presidenti Biden gjatë vizitës së tij të fundit në Izrael. U mbushëm me krenari kur pamë dhe dëgjuam Presidentin e Shteteve të Bashkuara të shprehte mbështetjen e tij të plotë për të drejtën e Izraelit për të ekzistuar në siguri dhe detyrën e tij për të zhdukur Hamasin.

Edhe liderë të tjerë botërorë shprehën solidaritetin e tyre, përfshirë liderët e Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës dhe Italisë. Nga ana tjetër, megjithatë, ka vende të tjera që vazhdojnë të hezitojnë përballë kësaj organizate terroriste vrastare, duke refuzuar ta dënojnë atë, ndërkohë që vazhdojnë të presin disa nga liderët e saj në vendet e tyre.

Koha juaj tani është gjithashtu e ndarë në dy. 7 tetori ju detyron të merrni masa të menjëhershme. Të bëni gjithçka në fuqinë tuaj për të përshpejtuar kthimin e të rrëmbyerve në shtëpitë e tyre. Bëhet fjalë për gra të cilave u janë vrarë fëmijët para syve, fëmijë që kanë mbetur pa prindër. Një grua 85-vjeçare. Të gjithë janë rrëmbyer me dhunë dhe mbahen nga një organizatë vrasëse.

Mbrojtja e Hamasit është mbrojtje e ISIS-it dhe Al-Kaedës, dhe kushdo që ndjek këtë politikë në mënyrë të pashmangshme i sjell vrasësit në shtëpinë e tij. Ku qëndroni në këtë hartë morale?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *