Gazeta10

Kanal10 sjell pamje ekskluzive nga festa e delegacionit të Kosovë në Strasburg/ Kurti falënderon të gjithë ata që votuan pro anëtarësimit të Kosovës në KiE

Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në festimin pasi Asambleja i tha PO anëtarësimit të Kosovës në KIE

Kanal10 ekskluzivisht ka sjell pamje nga ku po feston delegacioni i Kosovës.

Kurti deklaroi se sot Kosova ka përmbyllur një hap të rëndësishëm drejt anëtarësimit të plotë në Këshillin e Evropës, duke theksuar se veprimet e Kosovës e kanë bërë të qartë se vendi beson fuqimisht te vlerat e Këshillit të Evropës.

“Ne besojmë dhe i zbatojmë të drejtat e njeriut që e bëjnë bashkë universalitetin, dinjitetin njerëzor dhe perspektiven sociale. Ne besojmë dhe i ndajmë të gjitha këto vlera dhe ky këshill na bënë të gjithëve bashkë në mbrojtje të secilit person”, tha Kurti.

Ai tha se Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës ka paraqitur raportin ku është theksuar se Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet dhe ka plotësuar të gjitha kriteret për anëtar të KiE-së.

“Përmbi 80% të votave PRO, është pranim dhe njohje e përpjekjeve të shtetit tonë, është rezultat i punës së madhe bashkëpunimit dhe takimeve të shumta”, tha Kurti.

Kryeministri i vendit falënderoi ministren Gërvalla, ambasadorin e Kosovës në Strasburg dhe delegacionin parlamentar që e kanë shtyrë përpara këtë hap të Kosovës drejt anëtarësimit në KiE

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur