Gazeta10

Kurti dhe Vuçiq takohen me 18 gusht, ende nuk është zbardhur agjenda nga Brukseli

Kryeministri Albin Kurti dhe presidenti Aleksandër Vuqiq pritet të takohen në Bruksel me 18 gusht për të rifilluar bisedimet e lëna në gjysmë. Lajmi dhe ftesa dërguar liderëve të dy shteteve është bërë publike nga Shefi i Poltikës së Jashtme dhe Siguri të BE-së, Borell.

Agjenda e takimit dhe temat që do të diskutohen nuk janë bërë publike ende. Për takimin, megjithatë nuk janë deklaruar Kurti dhe as Vuqiq.

Takimi erdhi pas tensioneve javën që shkoi në veri të Kosovës ku serbët iu përgjigjën me bllokada të rrugëve paralajmërimit të Prishtinës për të vendosur reciprocitetin për targa për qytetarët serbë që hyjnë në Kosovë.

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë