Gazeta10

“Ligji për KPM-në “ – Rexha: Qeveria po punon kundër lirisë së medias dhe shprehjes në Kosovë

Kuvendi i Kosovës ka arritur të miratoj Projektligjin për Këshillin e Pavarur të Mediave. Miratimi i këtij është bërë me votat e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje, ndërsa nuk janë marrë fare parasysh rekomandimet e BE-së, Këshillit të Evropës dhe OSBE-së.

Kryetari i AGK-së, Xhemajl Rexha në emisionin ‘Raport’ në Kanal10 është shprehur i shqetësuar me miratimin e ligjit për KPM-në.

Ai ka thënë se qëllimi kryesor i Qeverisë së Kosovës është që përmes këtij ligji t’i disiplinojë dhe kontrollojë mediat online që mund të jenë kritike ndaj kësaj qeveri dhe kjo është për keqardhje, raporton gazeta10.

“Qeveria po punon kundër lirisë së medias dhe shprehjes në Kosovë”, ka thënë Rexhaj.

Ai ka theksuar se Bashkimi Evropian, Këshilli Evropian dhe OSBE kanë dhënë një mori vërejtjesh rreth këtij ligji, por që sipas tij nuk janë marrë fare parasysh.

“Kjo është një ditë e keqe për mediat në Kosovë”, ka thënë Rexhaj. /Gazeta10/

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë