Gazeta10

Marko Gjuriq: Kurti u përpoq ta paraqiste Beogradin si faktor destabiliteti

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq vlerësoi se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në shkrimin e tij për New York Times është përpjekur ta paraqesë Beogradin si faktor destabiliteti në Ballkanin Perëndimor.

Në një postim në rrjetin social X (Twitter), Gjuriq njoftoi se do të informojë në detaje përfaqësuesit e më shumë se 30 vendeve për gjithçka që do të mblidhet në samitin e ardhshëm të NATO-s në Uashington, “për t’u shpjeguar edhe një herë se historia e Serbisë së sotme është një histori suksesi”, shkruan tanjug, transmeton Gazeta Express.

Ai theksoi se “retorika agresive dhe të pavërtetat me të cilat Kurti tentoi të mashtrojë opinionin ndërkombëtar në një stil retrograd dhe anakronik flasin për natyrën e tij konfliktuale dhe synimin e tij për të destabilizuar me çdo kusht Ballkanin Perëndimor”.

NË FOKUS

askk
Ky është numri i banorëve për secilën komunë të Kosovës
riu
Në lulen e rinisë/ I riu 24 vjeç u vra pas debatit për muzikën e lartë
vdess
Vdes aktori i njohur në moshën 46 vjeçare, dyshohet se shkaktar ishte nxehtësia
drita
Vdes aktorja e humorit Drita Duraku
faton
“Më është bërë zullum”- Faton Hajrizi shfaqet me një video, tregon arsyen e arratisjes nga burgu i Smrekonicës
faton
Faton Hajrizi lajmërohet sërish nga arratia, Sveçlës ia shan mbiemrin dhe i vë bast: Kurrë nuk mundesh me më kapë
ylli
Zbulohet vajza misterioze në krah të Ylli Limanit
vd
Vdes e reja nga Prishtina, vuante nga një sëmundje e rëndë