Gazeta10

Mashtrimet nga bandat e “Call Center” – Rrëfimi i kosovarit për trikat që përdorin bënë bujë në mediet gjermane

Gazeta gjermane “Tagesschau” ka publikuar një artikull mjaft interesant në lidhje me operimin e bandave të “Call Center” dhe si mashtruesit e investimeve mashtrojnë viktimat e tyre në internet në Gjermani, raporton Gazeta10.

“Tagesschau” sjell rrëfimin e një kosovari me emrin “Adrian” (emri i ndryshuar) i cili me parë kishte qenë pjesë e një bande të tillë dhe tani tregon trikat që ata përdorin pët t’i mashtruar qytetarët.

Sipas kësaj gazete mashtrimet e tilla  në internet shkaktojnë miliarda dëme në Gjermani.

“Pas tyre qëndrojnë bandat shumë të organizuara”, shkruan gazeta gjermane.

Kosovari në rrëfimin e tij thotë se në Kosovë keni dy zgjidhje “Ose punoni si kamarier, fitoni 300 euro, ose punoni në Call Center dhe fitoni mijëra euro”.

“Adriani është kosovar dhe ka një emër tjetër. Ai mbetet anonim sepse tregon për kohën kur ka qenë pjesë e një bande mashtruesish. Kjo i kishte privuar investitorët privatë nga Gjermania dhe Austria nga kursimet e tyre me portale false online për baste financiare – të ashtuquajturat portalet e tregtisë kibernetike”, thuhet në artikullin e gazetës gjermane, raporton Gazeta10.

Sipas gazetës Adriani punonte në një call center. Detyra e tij ishte që të binde investitorët gjermanishtfolës të bëjnë depozita të mëdha. Hetuesit supozojnë se kjo bandë ka shkaktuar një dëm prej rreth 115 milionë eurosh. Dhe sot e kësaj dite, sipas hetuesve, ka shumë organizata kriminale të këtij lloji.

Në një intervistë ekskluzive Adriani flet për truket që përdorin bandat e tilla për të mashtruar viktimat e tyre dhe çfarë ndodh në rrethet e brendshme të këtij mashtrimi shumëmilionësh.

“Nuk mund të kishte një humor të keq,” thotë ai. Sepse një mashtrues telefonik me humor të keq “nuk është produktiv”. Kështu ai krijoi një humor: Adriani e filloi ditën e tij të zyrës “me Jäger dhe një ose dy pista” – me Jägermeister dhe kokainë. Kjo ia hoqi frikën se mos nuk dukej bindës.

Nder viktimat e mashtrimit ishte Ulrike Schneider (emri i ndryshuar). Ajo kishte hasur në një klip reklamues në internet. Platforma TradeInvest90 mund të kthejë 250 euro në disa mijëra brenda katër javësh. Kjo dukej si një marrëveshje vërtet e mirë.

Por “ndërmjetësi” i Schneider ishte një koleg i Adrianit, anëtar i së njëjtës bandë mashtruesish. Dhe ai e bëri punën e tij shpejt dhe me ndërgjegje. Shumë shpejt ai arriti të fitonte besimin e Schneider: “Më pas gjërat private u shkëmbyen”. Të paktën kështu mendonte ajo. Gruaja e tij ishte në spital dhe thuhet se kishte një fëmijë”. Biseda të tilla krijuan “një marrëdhënie të madhe besimi”. Dhe Ulrike Schneider pagoi 10,000 euro.

Edhe Adriani tha gjithfarë gjërash në telefon, “vetëm se klienti bën depozitën”. Një shembull i vogël: “Kam punuar në bursë, kam punuar në Angli”. Pa marrë parasysh se çfarë: “Funksionoi 90 për qind të kohës.” Qëllimi i vetëm: të ndërtohet besimi.

Besimi i Schneider-it u konsumua vetëm kur llogaria e saj tregtare u zbraz dhe ajo kuptoi se po mashtrohej. Sipas hetuesve, paratë e investitorëve rrodhën drejtpërdrejt në rrjetin e mashtrimit: për shembull në qendrat e thirrjeve, në softuer reklamimi ose manipulimi për platformat. Pjesa tjetër shkoi për t’u dukur edhe stili ekstravagant i jetesës.

Fotografitë dhe videot e bandës së mashtruesve që u zbuluan tregojnë orë ari, makina sportive dhe një festë madhështore fundviti. Agjentët e suksesshëm të qendrave të thirrjeve morën një makinë ose një apartament, thotë Adrian. “Duhet të motivoni punonjësit”.

Ky është një kontrast i fortë me jetën e përditshme në Kosovë, ku të ardhurat mesatare mujore janë më pak se 400 euro. “Ose punoni si kamarier, fitoni 300 euro, ose punoni atje dhe merrni disa mijëra. Çfarë do të bënit?”, pyet Adriani. Ai dhe agjentët e tjerë të qendrës së thirrjeve gjetën përgjigjen e tyre. /Gazeta10/

NË FOKUS

IMG_1587
Kurti dhe Sveçla non grata – Sanksionet amerikane, Euronews Albania siguron dokumentin e SHBA-ve
Aksident
Pamje nga momenti i aksidentit të rëndë ku humbi jetën i riu në Skenderaj (VIDEO)
96121685371735-1
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme në veri
albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
351010595_641934294108306_3806447069936236755_n
LAJMI I FUNDIT: Shpërthim i fuqishëm në veri të Mitrovicës
behtiri e matoshi
‘’Mshele atë qene*’’- Eskalon debati mes Bahtirit e Matoshit: Çfarë gjaku ki ti, kallxom?
vvvv
"Mua s'më intereson Serbia, jam kosovar sikur ju" - Kërstiq me tone të ashpëra ndaj Mujës
kushtrimi
Sadiku për deklaratat e Escobarit: Nëse Kurti s’vepron, pritet gjithçka - përfshirë edhe rrëzimin e tij