Gazeta10

​NASA paralajmëron: Asteroidi sa një aeroplan po vjen drejt Tokës

Agjencia e hapësirës e SHBA-së, NASA ka paralajmëruar se mund të arrijë afrimin më të afërt me Tokën sonte.

Asteroidi i quajtur NEO 2022 QP3 do të kalojë pranë planetit rreth orës 21:55 sipas kohës UTC. Ai pritet të afrohet deri në 5.51 milionë kilometra nga Toka.

Sipas Zyrës së Koordinimit të Mbrojtjes Planetare të Agjencisë Amerikane të Hapësirës e ka vënë me flamur të kuq asteroidin për shkak të afërsisë së tij dhe e ka cilësuar si një “objekt potencialisht të rrezikshëm”.

Distanca e asteroidit me shpejtësi prej 7.93 km në sekondë është 19.5 herë sa distanca nga Hëna.

Kjo vjen pasi një asteroid NEO 2022 QQ4 kaloi pranë Tokës të shtunën. Ishte 5.93 milionë kilometra larg planetit tonë kur bëri afrimin më të afërt. Asteroidi gjigant lëvizte me një shpejtësi 7.23 km në sekondë.

Asteroidet janë shkëmbinj të mëdhenj hapësinorë që rrotullohen rreth Diellit. Për shkak të tërheqjes gravitacionale së planetëve, ata ndonjëherë janë në gjendje të ndryshojnë kursin dhe madje të përplasen me ta.

Për të mbrojtur Tokën nga ky asteroid gjigant, agjencia hapësinore amerikane do të lëshonte një anije kozmike drejt e në bërthamën e një asteroidi për ta devijuar nga rruga e tij origjinale.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur