Gazeta10

Për tre muaj mbi 22 mijë pacientë në Emergjencë, mbi 1 mijë raste si pasojë e aksidenteve

Numri i pacientëve që kanë kërkuar trajtim në Shërbimin Emergjent të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës gjatë tremujorit të parë të këtij viti është mbi 22 mijë e 200 pacientë.

Drejtori i Shërbimit Emergjent në QKUK, Naser Syla, në një intervistë për Ekonomia Online thotë se 1381 raste kanë qenë nga aksidentet e komunikacionit, kurse 12 raste te lëndimeve me armë zjarri dhe 17 me armë të ftohta.

“Gjatë këtij tremujorit në Qendrën Emergjente prape kemi pas numër tepër të madh të pacientëve, ka qenë shumë e frekuentuar pavarësisht prej asaj që e dimë prej vitit të kaluar ku kanë qenë mbi 92 mijë pacientë që janë trajtuar. Gjatë kësaj periudhe në Qendrën Emergjente kanë kërkuar ndihmë dhe janë trajtuar 22mijë e 219 pacientë, d.m.th prapë i bie mesatarja përmbi 270pacientë brenda 24 orëve, çka tregon se në një hapësirë prej 503 metra katror dhe me vetëm 29 shtretër dhe me një staf ku dihet që numri i mjekëve dhe specializantëve të mjekësisë emergjente është i vogël në Kosovë”, thotë Syla.

“Prej këtyre që 523 operacioneve duhet ta ceki prej numrit total të pacientëve (5801 pacientë), 1381 raste kanë qenë nga aksidente të komunikacionit kurse 12 raste te lëndimeve me armë zjarri dhe 17 me armë të ftohta, me mjete janë mjete shpuese, prerje etj, kurse 62 prej tyre kanë qenë si shkak i traumës apo rrahjes. Këto janë shifrat që hyjnë ë në kuadër të 5081 pacientëve”, thotë tutje Syla.

Sfidë, Syla e sheh ballafaqimin me familjarë të pacientëve, pasi shpesh herë stafi shëndetësor fyhet e sulmohet nga ta. Për këtë, thotë se kanë rritur edhe numrin e pjesëtarëve të sigurimit.

“Puna në mjekësinë emergjente është shumë sfiduese e tash sfidat janë të shumta. Janë edhe të aspektit fizik, emocional, psikik, edhe aspektit stresogjen. Kur flasim fizik është qasje e shumë palëve në qendrën emergjente, disa prej tyre nuk kanëqasje humane, për ata edhe e kemi edhe numrin më të lartë tësigurimit në qendrën emergjente. Shpesh kemi probleme tëaspektit të një sjelljes sulm të kuadrit përcjellës, po them për njerëzit përcjellës sepse me pacientë nuk ka ndodhur asnjë spital të ketë mospajtim apo mos koordinim, mirëpo problemin më tëmadhe e bën përcjellësi kështu që kemi x raste që stafi shëndetësor keqtrajtohet dhe fyhet në mënyrën më të keqe prej cilëve dhe stafit përcjellës”, u shpreh Syla.

Syla potencon se Qendra Emergjente ka një hapësirë prej 503 metrave katrorë, të cilën e konsideron të pamjaftueshme në krahasim me vëllimin e kërkesave për trajtim. Sa i përket furnizimit me aparatura thotë se ata qëndrojnë mirë, e që njëjtë vlerëson edhe gjendjen me sigurimin e barnave esenciale.

“Qendra Emergjente e ka një hapësirë të ngushtë edhe atëherëkur është kriju prej vitit 99’ e ka një hapësirë tejet të ngushtëdikur 503 metra katror. I kemi 20 shtretër dhe po presim me shku renovimi i Qendrës Emergjente ku do shtohet edhe për tre shtretër kapacitet por prape se prape 503 metra janë, jemi ngushtë por me veprimin e fundit te QKUK-së dhe Ministrisë sëShëndetësisë… po presim të shohim në rinovim dhe shpresojmëqë do të kryhen në afat sa më të shkurt dhe të freskohet pak, tëmarrim aparatura, shtretër dhe gjëra të reja”, u shpreh Syla.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
faton-600x360
“Me kaq e përfundoj…” – A ishte një sinjal ‘zhdukja’ e Faton Hajrizit nga TikTok-u?