Gazeta10

Qendra Evropiane e Medias: Luljeta Aliu asesi s’mund të shihet e pavarur, do ta njoftojmë KiE-në

Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias (ECPMF) ka reaguar pas zgjedhjes së Luljeta Aliut anëtare e Komisionit të Pavarur të Mediave.

ECPMF ka paralajmëruar se për këtë vendim, do ta njoftojnë edhe Këshillin e Evropës.

Kjo qendër ka konsideruar se Aliu në asnjë mënyrë s’mund të konsiderohet si e zgjedhur e pavarur.

“Aliu rregullisht dhe publikisht e ka përkrahur Lëvizjen Vetëvendosje dhe politikat e tyre. Në asnjë mënyrë ajo nuk mund të konsiderohet e pavarur.”, thuhet në këtë reagim.

Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias kanë shprehur keëardhjen për këtë zhvillim, pasi që bie në kundërshtim me nismën e VV-së për depolitizimin e KPM-së.

“Në dritën e aplikimin së Kosovës për anëtarësim, ne do të iniciojmë menjëherë shkëmbimin me Këshillin e Evropës dhe PACE për t’i informuar ata për këtë zhvillim shqetësues që do të ketë ndikim të madh në pavarësinë e KPM-së.” – thuhet mes tjerash në reagim.

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën