Gazeta10

Shqiptarët në top 10-shen e prindërve me origjinë të huaj që lindin në Britani

Shqiptarët janë renditur në top 10-shen e prindërve me origjinë të huaj që lindin në Britaninë e Madhe. 

Sipas të dhënave të Zyrës Kombëtare të Statistikave, 3 mijë foshnje që kanë lindur në Britani përgjatë vitit të kaluar, kanë nëna me origjinë nga Shqipëria. 

Shifrat e kësaj zyre janë publikuar nga Daily Mail, transmeton Gazeta10.  

“Shqipëria u zhvendos për herë të parë në dhjetë vendet më të zakonshme të lindjes si për nënat që nuk kanë lindur në Mbretërinë e Bashkuar, e njëjta gjë është edhe për baballarët,” citohet të ketë deklaruar Zyra Kombëtare e Statistikave. 

Sipas shifrave zyrtare, popullësia shqiptare në Britaninë e Madhe aktualisht është më pak se 50,000. Teksa, përgjatë vitit 2019, Shifrat e Zyrës Kombëtare të Statistikave treguan se në Mbretërinë e Bashkuar ishin 47,000 shqiptarë./Gazeta10 

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë