Gazeta10

Si e përjetoi Rugova nënshkrimin e marrëveshjes? – Flet ish-sekretari i Rugovës, Adnan Merovci

Sot janë bërë 25 vjet nga marrëveshja e Kumanovës e cilat parashihte ndaljen e luftës dhe largimin e ushtrisë serbe nga Kosova.

Për këtë temë është diskutuar në emisionin ‘Politiko me Kushtrim Sadikun’ në Kanal10.

Ish-sekretari i Ibrahim Rugovës, Adnan Merovci fillimisht është ndalur tek takimin që Rugova kishte gjatë bombardimeve të NATO-s në Beograd me Millosheviqin.

Sipas tij, Millosheviqi ka qenë i kërcënuar nga ndërkombëtarët ee nëse i ndodh diçka Rugovës, ne të ‘fshijmë nga faqja e dheut’.

Nën këtë presion, sipas tij, Millosheviqi është detyruar të lejojë Rugovën që me avion special të largohet drejt Italisë.

“Millosheviqi ka pas kohëra kur ndoshta ka menduar të likuidoi Rugovën”, ka thënë Merovci.

Ai ka folur edhe për reagimin e Rugovës kur e ka marrë lajmin për arritjen e marrëveshjes së Kumanovës.

“Rugova si zakonisht, ai ka qenë spontan dhe vëshitrë ka qenë për t’ia parë reagimin”, ka thënë Merovci.  /Gazeta10/

Deklaratën e tij e gjeni me poshtë:

NË FOKUS

arlind-gashi1
Rast i rëndë: U godit nga vetura në parkingun e një pompe, zbardhen detaje të reja për vdekjen e Arlind Gashit
Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
LAJMI-I-FUNDIT
Aksident i rëndë, BMW ndahet në gjysmë (Pamje)
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
Vrasjee
Rrahja mes familjarëve në Shtime përfundon me fatalitet, vdes njëri nga anëtarët
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
hjg
“E çova në fushë dhe e vrava”, rrëfimi në polici i dajës që i mori jetën mbesës 11-vjeçare