Gazeta10

​Terroristët e dyshuar rrëmbejnë 50 gra në Burkina Faso

Terroristët e dyshuar rrëmbyen rreth 50 gra në rajonin Sahel të Burkina Fasos veriore javën e kaluar, konfirmuan autoritetet të hënën.

Gratë u morën veçmas më 12 dhe 13 janar në provincën Soum, sipas nënkolonelit Rodolphe Sorgho, guvernator i rajonit.

Grupi i parë u rrëmbye pranë një fshati rreth 15 kilometra nga qyteti i Arbindës, dhe tjetri nga një lokalitet në perëndim të qytetit, tha ai në një deklaratë.

“Viktimat kishin dalë në kërkim të frutave të egra në shkurre,” tha Sorgho.

Ushtria e Burkina Faso ka nisur operacionet e kërkimit, shtoi ai.

Arbinda thuhet se po përballet me një mungesë ushqimi për shkak të bllokadave nga kryengritësit e armatosur.

Burkina Faso mbetet e rrënuar nga pasiguria, me mijëra të vrarë dhe rreth 2 milionë njerëz të zhvendosur në një kryengritje që është përhapur nga Mali fqinj gjatë dekadës së fundit.

Grupet e armatosura aktive në vend janë të lidhura me organizatat terroriste Al-Kaeda dhe Daesh/ISIS.

Paqëndrueshmëria politike është gjithashtu e përhapur në vendin e Afrikës Perëndimore, i cili dëshmoi dy grushte shteti brenda pak muajsh vitin e kaluar./AA

NË FOKUS

IMG_9162
Ky është 61-vjeçari që u gjet i vdekur në një motel në Ferizaj (Foto)
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
IMG_9159
Gjendet në Hamburg nga policia gjermane vajza e mërgimtarit kosovar
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
Screenshot 2024-02-15 231958
Të shtënat tek ‘Bregu i Diellit’- Zbulohen se kush janë dy personat që u plagosën dhe të dyshuarit e arrestuar për këtë plagosje
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat
visarii
I dyshuar për vrasjen qe tronditi Norvegjinë - Kush është Visar Avdyli qe u arrestua nga policia e Kosovës?