Gazeta10

24 vjet nga vrasja e Bekim Berishës – Abeja

Sot shënohet 24 vjetori i rënies heroike të luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bekim Berisha, i njohur me nofkën “Abeja”. Ai u vra më 10 gusht të vitit 1998, pas një luftimi disa orësh me forcat serbe, njofton Gazeta10.

Bekim Berisha në fillim të marsit të vitit 1998 me një grup shokësh mërgimtarë patin hyrë në mënyrë ilegale në Kosovë, duke u sistemuar në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në fillim ishte sistemuar në Açarevë të Drenicës. Ku kishte filluar organizimin dhe përgatitjet e para me ushtaret e rinjtë për mësimin e artit ushtarak.

Më 22 prill 1998 në Açarevë, Bekim Berisha, me luftëtarë të tjerë të UÇK-së ngriti flamurin shqiptar dhe hapi Akademinë Ushtarake.

Berisha, në Betejën e Junikut, më 29 maj 1998, ishte angazhuar në mbrojtje të kësaj zone, e cila kishte një rëndësi të veçantë strategjike, duke dhënë kontributin maksimal në mbrojtjen e këtij fshati që të mos bie në duar të forcave serbe të cilat e kishin rrethuar me një arsenal të madh ushtarak e njerëzor. Dhe pikërisht pas rënies së Bekim Berishës, më 10 gusht, Juniku pati rënë në duar të forcave serbe.

Për meritat dhe heroizmin e Bekim Berishës në luftë kundër regjimit serb, Shtabi i Përgjithshëm i TMK-së, pas përfundimit të luftës, e gradoi me gradën Gjeneralmajor.

Bekim Berisha në fillim u varros në Junik. Teksa, më vonë u rivarrosë në vendlindje dhe aty iu ngrit lapidari. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri