Gazeta10

Betohen në shqip kryetarët e Zveçanit dhe Zubin Potokut

Raporti: Saranda Aliu/Kanal10

Në vend të zyrës kryesore të komunës së Zveçanit, kryetari i ri u betua në një ndërtesë publike të fshatit Boletin.

Kjo pasi Qeveria e Kosovës, kryetarit Ilir Peci dhe të tjerëve nuk iu dha garanci që ceremoninë e betimit ta zhvillojnë objektet komunale.

Ceremonia u zhvillua në shkollën “Isë Boletini”  kurse deklarimin kryetari e bëri pranë varrit në Kullën e heroit kombëtar, megjithëse stërnipi i tij nuk lejoi në fillim.

Në ndërtesë publike u betua edhe kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri, por këtë zgjodhi ta bëjë në zyrën komunale për Komunitete në Çabër.

Megjithatë, punën synon ta vazhdojë në objektin kryesor të komunës.

Në kabinetin e tij tha se do të ketë shqiptarë e serbë.

Gjatë ceremonisë së betimit të kryetarëve u panë zyrtarë të policisë së Kosovë, pjesëtarë të KFOR-it e EULEX, të cilët vëzhgonin situatën rreth fshatrave e objekteve publike.

Javën e kaluar betimin për kryetar të Mitrovicës së Veriut e dha edhe Erden Atiq.

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën