Gazeta10

Biden-it i afrohet koha të vendos për ri-kandidim presidencial

Presidenti i SHBA, Joe Biden, duhet të shpallë kandidaturën e tij për rizgjedhje më shpejt se zakonisht pas garës në Kongres të nëntorit në një përpjekje për të shuar spekulimet rreth planeve të demokratit përpara fushatës së 2024-ës, thanë disa burime, raporton Reuters, transmeton Gazeta10.

Biden, i cili mbush 80 vjeç menjëherë pas zgjedhjeve afatmesme të 8 nëntorit, është përballur me pyetje në rritje për të ardhmen e tij politike, pavarësisht se prej kohësh ka pohuar se synon të rikandidojë.

Biden është tashmë personi më i vjetër që ka zënë Zyrën Ovale, duke mposhtur Ronald Reagan, i cili përfundoi dy mandate në detyrë në moshën 77-vjeçare.

Nëse ai, apo dikush, mund të durojë ashpërsinë e një fushate presidenciale të SHBA-së dhe të drejtojë ekonominë më të madhe në botë në të tetëdhjetat e tyre, është një çështje e debatit në rritje. Kundërshtari i tij kryesor i mundshëm republikan, Donald Trump, do të ishte gjithashtu në të tetëdhjetat në fund të një mandati të vitit 2024.

Njerëzit e përfshirë në planifikimin e fushatës së presidentit i thanë Reuters se një njoftim i hershëm do të ishte një hap i zgjuar për Biden, duke dërguar një sinjal për donatorët politikë, rivalët e mundshëm brenda dhe jashtë partisë, si dhe publikun e gjerë se Biden nuk është i çalë dhe se Demokratët janë të bashkuar pas axhendës, personalitetit dhe udhëheqjes së tij.

Shtëpia e Bardhë dhe Komiteti Kombëtar Demokratik nuk pranuan të komentojnë. / Gazeta10

NË FOKUS

gresa
Gresa Behluli flet për gjendjen shëndetësore të babait të saj që u godit nga një veturë
shkurtja hajrushi
Burri i Shkurte Fejzës goditet nga një veturë
ermal
“Po lajmëroj largimin tim…”, Ermal Fejzullahu habit me postimn e fundit
gresa
Gresa Behluli del me një njoftim të rëndësishëm pasi babai i saj u godit nga një veturë
policia-naten-1-600x347-1
Rast tragjik në autostradën ‘Arbën Xhaferi’: Kjo është e reja që u gjet pa shenja jete
hajrush shkurte
Spitali i Prizrenit deklarohet rreth gjendjes shëndetësore të burrit të Shkurte Fejzes
ajazi
Dy muaj pasi humbi fëmijën, ndërron jetë drejtoresha e Dhomës Ekonomike të gruas
reagimi-Behluli
Burri i Shkurte Fejzës i reagon ashpër Shefqet Krasniqit, e quan atë psikopat