Gazeta10

Biden-it i afrohet koha të vendos për ri-kandidim presidencial

Presidenti i SHBA, Joe Biden, duhet të shpallë kandidaturën e tij për rizgjedhje më shpejt se zakonisht pas garës në Kongres të nëntorit në një përpjekje për të shuar spekulimet rreth planeve të demokratit përpara fushatës së 2024-ës, thanë disa burime, raporton Reuters, transmeton Gazeta10.

Biden, i cili mbush 80 vjeç menjëherë pas zgjedhjeve afatmesme të 8 nëntorit, është përballur me pyetje në rritje për të ardhmen e tij politike, pavarësisht se prej kohësh ka pohuar se synon të rikandidojë.

Biden është tashmë personi më i vjetër që ka zënë Zyrën Ovale, duke mposhtur Ronald Reagan, i cili përfundoi dy mandate në detyrë në moshën 77-vjeçare.

Nëse ai, apo dikush, mund të durojë ashpërsinë e një fushate presidenciale të SHBA-së dhe të drejtojë ekonominë më të madhe në botë në të tetëdhjetat e tyre, është një çështje e debatit në rritje. Kundërshtari i tij kryesor i mundshëm republikan, Donald Trump, do të ishte gjithashtu në të tetëdhjetat në fund të një mandati të vitit 2024.

Njerëzit e përfshirë në planifikimin e fushatës së presidentit i thanë Reuters se një njoftim i hershëm do të ishte një hap i zgjuar për Biden, duke dërguar një sinjal për donatorët politikë, rivalët e mundshëm brenda dhe jashtë partisë, si dhe publikun e gjerë se Biden nuk është i çalë dhe se Demokratët janë të bashkuar pas axhendës, personalitetit dhe udhëheqjes së tij.

Shtëpia e Bardhë dhe Komiteti Kombëtar Demokratik nuk pranuan të komentojnë. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë