Gazeta10

Biden – Zelenskyt: Ne do të vazhdojmë të forcojmë mbrojtjen e Ukrainës

Presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe homologu i tij ukrainas Volodymyr Zelensky patën një takim privat në Shtëpinë e Bardhë.

Më pas pat një konferencë për shtyp ku presidenti amerikan theksoi se SHBA dhe Ukraina kanë qenë në kontakt të ngushtë që nga fillimi i luftës, por nënvizoi se ishte “veçanërisht mirë të takoheshim nga afër dhe të shikonim njëri-tjetrin në sy”.

Presidenti amerikan shtoi se takimi vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin “përshkallëzon sulmet e tij brutale” ndaj Ukrainës. “Është e tmerrshme ajo që po bën, shtoi ai.

Në të njëjtën kohë, ai theksoi nevojën që SHBA dhe Ukraina të vazhdojnë të jenë së bashku në vitin 2023.

“Kanë kaluar 300 ditë që kur Rusia pushtoi,” shtoi Biden.
Gjatë takimit të tyre më herët, Joe Biden mirëpriti Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë, duke u zotuar se Shtetet e Bashkuara do të “vazhdojnë të forcojnë aftësinë e Ukrainës për të mbrojtur veten – veçanërisht mbrojtjen ajrore”.

Ai theksoi se të dyja palët amerikane janë në krah të Ukrainës dhe me aleatët “në Evropë, Japoni dhe vende të tjera për t’u siguruar që ju keni ndihmën ekonomike, humanitare dhe të sigurisë që ju nevojitet”, duke përfshirë misionin e tij të shpallur së fundmi, sistemin raketor të mbrojtjes ajrore Patriot.

NË FOKUS

gruaja
Vrasja e gruas në Pejë nga burri i saj, detajet e fundit nga rasti tragjik
valonn
Ky është i dyshuari për vrasjen e gruas në Ferizaj
vrasja-576x360-1
Vrasja në Pejë, reagojnë nga komuna: Gjyljeta punonte qe 20 vjet si asistente e stomatologut
1-55-600x360-1
Një grua sulmon dhe rrah keq një grua tjetër në Prishtinë, arrestohet brenda pak minutave
akil
“Akil Gjakova është në arrati”, avokatja e gruas së tij jep detaje për divorcin e dhunshëm
850x600_ilustrim-shiriti-i-ndalimit-policia-e-kosoves-foto-Ridvan-Slivova-3-780x439-11619711563
Zbulohet identiteti i gruas që dyshohet se u vra nga bashkëshorti në Ferizaj
IMG_5024
Aksidenti tragjik në Leposaviq, këta janë personat që mbetën të vdekur
436305588_836502955177305_7501723294438286291_n
"Pse ta mori jeten Edi qe aq shume e mbrojte dhe e dashte"-Vrasja e gruas në Pejë, reagon njëri nga familjarët