Gazeta10

Bislimi në takimin lamtumirës me ambasadoren e Holandës, flet për anëtarësimin në BE

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo.

Fillimisht, zëvendëskryeministri Bislimi e falënderoi ambasadoren, kontributi i fundit dhe mbështetja e saj për ndryshimet e teksteve të fundit të Republikës së Kosovës, në lidhje me çështjet në progres,

Ai vlerësoi nivelet e punës së ngushtë me një ambasadoren në këto tri vite. së bashku, përshkuan zhvillimet e ndodhura gjatë kësaj periudhe dhe të jetës në vend të rajonit, si dhe trajtojnë perspektivat për të tashmen dhe të ardhmen. Ambasadorja kandidatoi si një moment i caktuar më parë në mandatin e saj të liberalizimit të vizave për gjuhën e Kosovës.

Diskutuan dhe mbi përkushtimin e palëkundur të Kosovës në procesin e integrimit evropian të vendit, dhe të vendit tonë në kuadër të Planit të Rritjes instrument i është përdorur në gjuhën e Ballkanit Perëndimor në drejtim të BE-së. Zëvendëskryeministri Bislimi theksohet se Kosova është vendi i parë i cili ka dërguar Komisionin Evropian draftin e narrativit dhe gjendjes së reformave, duke dëshmuar jo vetëm një gjë të tillë, por edhe vullnetin dhe gatishmërinë për hapat e tyre.

Zëvendëskryeministri Bislimi shprehu mirënjohjen e tij për bisedat e prodhimit të konstruktiveve, dhe fuqizimet e tjera të ndryshme të Kosovës dhe Holandës si dhe i uroi ambasadoren e suksesit të mëtejshëm në lidhjet e radhës.

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur