Gazeta10

Bordi shkarkon kryeshefin e “Trainkosit”

Bordi i ndërmarrjes “Trainkos” ka shkarkuar kryeshefin ekzekutiv të kësaj ndërmarrje, Gleor Shalën.

Shkarkimi i Shalës është për mungesë të performacës dhe rezultatit financiar negativ ndër vite, kjo bazuar në raportet vjetore dhe pasqyrat financiare.

“Në këtë mënyrë ndërmarrja publike ishte e varur vazhdimisht nga fondet e buxhetit shtetëror”, thuhet në vendim që ka siguruar KOHA.

Arsye tjetër sipas Bordit ishte rënia e performancës në vazhdimësi dhe mosrealizimi i planit të biznesit.

“Opinionet e dhëna ndër vite nga Zyra Kombëtare e Auditimit të cilat ishin të modifikuara dhe përmbanin gjetje serioze në vazhdimësi. Neglizhenca dhe moszbatimi i detyrave financiare, mungesa e iniciativës dhe kreativitetit menaxhues për të rivitalizuar ndërmarrjen dhe mungesa e vizionit për të arritur objektivat strategjike të ndërmarrjes”, janë arsyet e renditura në vendim.

Shala ishte kryeshef i ndërmarrjes që nga viti 2014. Ndërsa në vitin 2020 atij i ishte vazhduar mandati edhe për pesë vjet nga Bordi i kaluar i ndërmarrjes. Shala është edhe mik i familjes së Adem Grabovcit, ish-shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së.

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë