Gazeta10

Borell i përmend Asociacionin dhe Manastirin e Deçanit, kërkon zbatimin e zotimeve pa vonesa

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, kë kërkuar nga Kosova që të zbatojë marrëveshjen për themelimin e Asociacionit si dhe zbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese rreth Manastirit të Deçanit, shkruan Gazeta10.

Borelle në një përgjigje me shkrim drejtuar një eurodeputeti i ka përmendur këto dy tema.

Tutje, Borell, ka thënë se të dyja palët duhet t’i përmbushin obligimet e tyre si dhe t’i zbatojnë marrëveshjet tashmë të arritura.

Po ashtu, Borell, ka përmendur edhe angazhimin e palëve drejtë një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për të cilën ka thënë se është kruciale për rrugën europiane të të dyja shteteve.

Këtu keni letrën në fjalë:

“Pajtimi për themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe është bërë nga të dyja palët, Kosova dhe Serbia, kjo u arrit me Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013. Marrëveshja ishte ratifikuar nga Parlamenti i Kosovës dhe Kosova duhet të përmbushë detyrimin e saj ligjor dhe të zbatojë atë pa vonesa. Të dyja palët duhet të përmbushin të gjitha detyrimet e tyre ligjore ndërkombëtare dhe zbatojnë marrëveshjet në pritje. Ata gjithashtu duhet të bëjnë përpjekje të mëtejshme thelbësore me qëllim për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve, e cila është kyçe në rrugët e tyre evropiane. Adresimi i nevojave të serbëve të Kosovës komuniteti joshumicë është një element i rëndësishëm për akterët e BE-së në Kosovë. Si Zyra e BE-së në Kosovë, Përfaqësuesi Special i BE-së (EUSR) dhe Politika e Përbashkët e Sigurisë dhe Mbrojtjes misioni në Kosovë (EULEX) monitoron gjendjen e të gjitha komuniteteve joshumicë. Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) po e mbështet në mënyrë aktive Kosovën institucionet e zbatimit të ligjit në forcimin e shtetit të së drejtës, duke përfshirë përpjekjet e tyre për të të hetuar incidentet e sigurisë që lidhen me objektet fetare dhe kulturore. BE-ja u ka kujtuar vazhdimisht institucioneve të Kosovës që të zbatojnë me shpejtësi dhe në tërësi aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese për pronësinë e tokës në Manastirin e Deçanit pa ndonjë vonesë të mëtejshme”, ka shkruar Borell. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë