Gazeta10

Borell: S’ka marrëveshje për reciprocitet, kemi kohë deri më 1 shtator

S’ka marrëveshje për reciprocitet mes Kosovës e Serbisë, kemi kohë deri më 1 shtator, ka deklaruar Josep Borell.

“Fatkeqësisht nuk kemi arritur marrëveshje, por kjo nuk është përfundimi, të dy liderët janë pajtuar që diskutimet do të rifillojnë në ditët në vijim, deri më 1 shtator. Nuk do të dorëzohem, nuk ka marrëveshje ditën e sotme, nuk do të dorëzohemi, do të vazhdojmë kërkimin për zgjidhje”, ka thënë Borrell.

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell pas takimit trepalësh me Kurtin e Vuçiqin ka bërë të ditur se takimet nuk kanë qenë të rregullta në kuadër të dialogut, por ishin takime për t’i menaxhuar krizat ndërmjet dy shteteve, raporton Gazeta10.

Pas konfliktit të Rusisë në Ukrainë nuk është momenti i duhur për të vazhduar me dsikutimet për tensionet Kosovë-Serbi, ka deklaruar Borell të enjten para gazetarëve në një konferencë për media.

“Çështjet aktuale janë më të rëndësishmet, pra janë më të rëndësishme në rendin e ditës. Kemi qenë dëshmitarë të këtyre tensioneve sa i përket targave dhe dokumenteve të hyrje daljeve për qytetarët mes Kosovës dhe Serbisë. BE nuk dëshiron të shoh ringjallje të tensioneve, dhe palët do të kenë përgjegjësi të plotë për cdo përshkallëzim në terren”, deklaroi Borell.

Ai nuk i ka quajtur takime të rregullta, diskutimet që u zhvilluan në Bruksel, ndërmjet Kurtit e Vuçiqit.

“Ky nuk është momenti për rritje të tensioneve. Është koha për të zgjidhur çështje apo probleme afatgjate, dhe u kam thënë të dy liderëve që ky ishte takim në një mënyrë për të menaxhuar kriza, s’është takim i rregullt”, tha tutje Borell. /Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri