Gazeta10

Çelaj: Katalizatori përfundimtar ishte UÇK-ja që e solli lirinë

Sot janë bërë 25 vjet nga marrëveshja e Kumanovës e cilat parashihte ndaljen e luftës dhe largimin e ushtrisë serbe nga Kosova.

Në këtë ditë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka thënë në Prishtinë se pa Ibrahim Rugovën nuk do të kishte as UÇK,

Me këtë deklaratë nuk është pajtuar ish-ushtari i UÇK-së, Lirak Çelaj.

Në emisionin ‘Politiko’ në Kanal10, Çelaj ka thënë se katalizatori përfundimtar qe solli lirinë është UÇK-ja.

“Pa dashur t’i mohojë meritat e cilit do në histori, sidomos përpjekjes së fundit, mendoj që secili e ka qitur nga një hap përpara. Megjithatë ne duhet të pranojmë që katalizatori kryesor dhe përfundimtar ka qenë Ushtria Çlirimtare e Kosovës e cila solli lirinë”, ka thënë Çelaj.

Ai ka shtuar se ish-krerët e UÇK-së qe janë në Hagë janë personazhe të rëndësishme për këtë ditë qe jemi sot. /Gazeta10/

Deklaratën e tij e gjeni me poshtë:

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
cikloni
Cikloni në Itali, stuhitë afrohen në Ballkan dhe pastaj edhe në Kosovë
mjek-730x440-1-600x360-1
Vdes mjeku i njohur
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë