Gazeta10

Çka pritet të diskutohet nesër në Bruksel mes Kurtit e Vuçiqit? – Flet nga Brukseli Kushtrim Sadiku

Një ditë para takimit të radhës Kurit-Vuçiq në Bruksel, gazetari Kushtrim Sadiku, përmes lidhjes direkte nga Brukseli ka dhënë detajet e fundit para këtij takimi.

Sadiku ka thënë se takimi i nesërm është një prej takimeve më të vështira, siç tha ai për shkak të tensioneve të veri dhe situatën e ri të krijuar dhe masat e BE-së ndaj Kosovë dhe obligimet që ka Serbia nga mos zbatimi i marrëveshjeve të kaluara.

Ai tutje tha që kësaj radhe do të këtë takim mes tri palëve për dallim nga hera e fundit kur përfaqësuesit e BE-së takuan ndaras Kurtin dhe Vuçiq.

Sadiku tha që ka interesim të madh edhe nga mediat e huaja për takimin e neserm.

“Takimet do të nisin kësaj radhe në mëngjes, duke filluar nga ora 09:00, ku së pari do të ketë takime ndaras mes përfaqësuesve të BE-së me Kurtin dhe Vuçiq e pastaj takimi trepalësh”, tha Sadiku.

Sadiku tha që çështjet kryesore të takimit të nesërm të jenë formimi i asociacionit, plani i zbatimit të asociacioni si dhe Serbia të mos jetë bllokuese e marrëveshje si ajo për energjinë. /Gazeta10/

NË FOKUS

384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
382573520_654878606427125_4014125398153449515_n (1)
Përfundon me sukses aksioni i njësive speciale në pronat e Radojçiqit, çka konfiskoi policia? (FOTO)
IMG_4521
Këngëtari shqiptar pozon me Ivica Daçiqin në Aeroportin e Beogradit
LAJMI-I-FUNDIT (1)
Aksion i madh i Policisë në veri – Njësia Speciale futet në villën e Milan Radojiçiq
IMG_4463
Pamje nga sekuestrimi i automjeteve luksoze të Radojiçiqit (VIDEO)
1696157084_turqi
Publikohet momenti kur sulmuesi terrorist del nga vetura dhe shpërthen bombën në Turqi (VIDEO)
Ahmetaj
"Gjallë e kemi UÇK-në e Adem Jasharin - Xhafer Ahmetaj këndon live këngën që u bë virale gjatë sulmit në veri