Gazeta10

Çmimet e larta nuk bien, norma e inflacionit 6.3%                                         

Raporti: Bleona Dallaveraj/Kanal10

Me Paratë që në vitin 2021 mbulohej shporta esenciale, dy vite pas – në 2023 ato para nuk e mbulojnë as gjysmën e kësaj shporte.

Çmimet pothuajse dyfishë nuk e kanë ndërmend të bien duke e rënduar jetën e qytetarëve të Kosovës. 

Norma e inflacionit për katër muajt e parë të këtij viti krahasuar me atë paraprak është 6.3% por cmimet e produkteve bazë si buka, qumështi e vezët me para dy vite mbesin ende shumë të larta. 

Shqetësimin për çmimet ende të larta e ka shprehur edhe opozita. 

Deputetët e PDK-së dhe LDK-së e kanë fajësuar qeverinë e Kosovës për mos ndërhyrje në rregullimin e kësaj situate./ 

Shifrat më të lartë të inflacionit u shënuan në vitin 2022, ku norma vjetore ishte 12.1% krahasuar me vitin 2021.

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën