Gazeta10

Dita e Çlirimit, këta janë mysafirët që kanë arritur në Kosovë – mes tyre Walker, Mesic e Kouchner

Kosova të mërkurën shënon 25-vjetorin e Ditës së Lirisë apo Çlirimit të Kosovës, kur trupat paqeruajtëse të NATO-s hynë në Kosovë pas fushatës ajrore të Aleancës së Veri-Atlantikut kundër caqeve ushtarake e policore serbe në Kosovë dhe Serbi. Në prag të kësaj dite janë organizuar aktivitete të shumta, teksa kanë ardhur edhe shumë miq e aleatë të Kosovës ndër vite.

Sinjali ka mësuar emrat e disa prej mysafirëve që kanë zbarkuar në Kosovë dhe janë vendosur qysh mbrëmë në një nga hotelet në kryeqytet.

Në mesin e tyre është edhe Tony Blair, i cili tashmë ka zhvilluar takim me presidenten Vjosa Osmani, do t’i adresohet Kuvendit, e pasdite takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti.

Lista me emrat:

Tony Blair
William Walker
Bajram Begaj
Stjepan Mesic
Lindita Nikolla
Bernard Kouchner
Noora Mohamed Helal alKaabi
Daysi Nelly Hernardez
Sara Pantuliano
George Robertson
Michelle Calmy Rey
Sumantra Chakrabati

Ndryshe, fushata bombarduese e NATO-s, që zgjati 78 ditë, përfundoi më 10 qershor 1999, pas miratimit të Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), me kapitullimin e Serbisë dhe tërheqjen e forcave të saj nga Kosova.

Tërheqja e plotë e trupave serbe përfundoi më 20 qershor 1999.

NË FOKUS

image-78
Ndahet nga jeta gazetari dhe aktori kosovar
LAJMI-I-FUNDIT
Pamje shokuese teksa një burrë e rrah brutalisht një grua në Prizren
mirlind
Federata e Maqedonisë së Veriut reagon ndaj Mirlind Dakut: Kërko falje publike
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij
komisiojii
​“Në villën e Radojiçiqit keni pi raki”/ “O zemlak, shefin ta kanë gjete në kipek me BIA-në” – Eskalon debati në Komision
5756utyty-1
E bëri shqiponjën para serbëve, UEFA e përjashton gazetarin kosovar
bes
Mes spekulimeve për ndarje, Bes Kallaku bën postimin që emocionoi të gjithë