Gazeta10

Edicioni i ri katërt i “European Film Festival Kosovo” nga datat 23-26 gusht 

Edicioni i katërt i Festivalit të Filmit Evropian në Kosovë do të nisë më 26 gusht në “Europe House Kosovo”. 

Në Prishtinë dhe Mitrovicë për katër ditë do të shfaqen filmat e përzgjedhur nga Shtëpia e Evropës në Kosovë, transmeton Gazeta10. 

Festivali i Filmit Evropian, me traditë mbi 30 vjeçare, është njëra ndër ngjarjet më të rëndësishme të kinematografisë Evropiane dhe Botërore – si e tillë mbështetet nga Bashkimi Evropian, teksa organizohet dhe mbikëqyret nga CineEuropa. 

Filmat e përzgjedhur adresojnë tema sociale si ato të migrimit, dhunës në familje, papunësisë e tema të ngjashme.  

Më poshte gjeni listën dhe orarin e plotë të filmave që do të shfaqen përgjatë këtij festivali: 

23 gusht 2022, 19:00 – Shtëpia e Evropës Prishtinë 

JETE E LEHTË ( LA VITA FACILE) nga Orso Miyakaëa, Peter Miyakawa (2019) (93’) 

24 gusht 2022,  19:00 – Shtëpia e Evropës Prishtinë 

Mendimet e mia janë të heshtura nga Antonio Lukich (2019) (104’) 

25 gusht 2022, 19:00 7Arte Mitrovicë 

PUNA E SAJ (I DOULIA TIS) nga Nikos Labôt (2018) (90’) 

26 gusht 2022,  19:00 – Shtëpia e Evropës Mitrovicë e Veriut 

EDHE MINJT I PËRKASIN PARAJSËS (MYSI PATRI DO NEBE) nga Jan Bubenicek, Denisa Grimmova (2021) (85’)./Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
337396267_2556707847803320_5631195340894130427_n
“Gjendja i është keqësuar”, Gazetarja kosovare kërkon ndihmë për shërimin e bashkëshortit