Gazeta10

Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia

Vrasja e një polici të Kosovës gjatë natës dhe plagosja e një tjetri në veri të vendit, ka nxitur reagime të shumta në vend. Por saga e sulmit në orët e hershme të mëngjesit nuk ka përfunduar ende.

Kanal 10 mëson nga burime ndërkombëtare se rreth “30 sulmues të armatosur janë barrikaduar në afërsi të Manastirit të Banjskës dhe janë të pajisur me armë të rënda”.

Po siaps këtre burimeve ndërkombëtare të sigurisë, “ky grup është i izoluar dhe mbetet e çuditshme pse janë barrikaduar në afërsi të një një objekti fetar kur kanë pasur mundësi të largohen”.  

“Duket se kanë një qëlim politik përtej sulmit terrorist ndaj policisë” thonë burimet. 

Të njëjtat burime i kanë thënë Kanal 10 se “KFOR-i dhe EULEX-i nuk kanë shprehur interes për të ndërhyrë meqë nuk përbëjnë cenim të sovranitetit të Kosovës. I mbetet policisë së Kosovës të merret më tutje me këtë rast”. 

Kanal 10 mëson po ashtu se zona përreth Manastrit është e barrikaduar dhe e rrethuar nga Policia e Kosovës dhe se që nga orët e hershme të mëngjesit diplomatë të lartë të sigurisë janë dukuar komunikuar me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq.  /Gazeta10

NË FOKUS

safete
E keni menduar me të re, ja sa vjet po i bën sot Safete Mustafa!
gani
Sabit Geci amanet familjes: Këta dy hoxhallarë dua të më varrosin kur të vdes
Screenshot 2023-11-28 at 10.47
VIDEO: Dhunë shtazarake ndaj një burri nga tre persona në Prizren (Pamje +18)
lir
Avokati kosovar ngre dyshimet e para rreth vrasjes së Liridona Murselit: Po ngjanë më shumë e planifikuar, e jo grabitje
saraa
Pas ndarjes nga Ledri, Sara “lazdrohet” duke u shfaqur në Instagram komplet e zhveshur
f12ab16a-8644-4120-a6d5-8e029a3a40e1
Skandal në Big Brother:Buci ia prek të pasmet Santianës
alba-vukaj-69555
Del fotoja, kështu dukej Alba e BBVK2 para ndërhyrjeve estetike (FOTO)
vesa
Pas largimit nga 'BBVK', nuk do të besoni ku ka përfunduar Vesa