Gazeta10

Familjarët e të zhdukurve thonë se ndihen të zhgënjyer që kjo çështje s’u diskutua në dialog

Raporti: Gentiana Gashi/Kanal10


Familjarët e personave të zhdukur janë shprehur të zhgënjyer me trajtimin e kësaj çështje në dialogun me Serbinë. Shoqata “Zëri i Prindërve” nuk ka shpresa nga takimi i Ohrit, derisa thonë se kjo duhej të ishte në qendër të bisedimeve. Megjithatë, sipas OJQ-ve, e kaluara nuk është në fokus të negociatave me Serbinë, në kuadër të planit evropian.

Zbardhja e fatit të të zhdukurve, kërkim falja për krimet e kryera, si dhe padia për gjenocid, për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ishin e vetmja rrugë për normalizim të raporteve me Serbinë.

Kurti deklarime të tilla i ka bërë ndërvite, e më së shumti në kohën kur ishte në opozitë.

Por, të shtunën e 18 marsit, shefi i ekzekutivit, sërish do të ulet në tavolinë me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pavarësisht mos përmbushjes së zotimeve të tij të mëhershme.

Kryetari i Shoqatës “Zëri i Prindërve”, Bajram Çerkini, ka thënë se nuk ka shpresa nga takimi i Ohrit se kërkesat e familjarëve të të zhdukurve do të dëgjohen.

Çerkini ka thënë se çështja e të zhdukurve po përdoret vetëm për politikë dhe se ka mbetur në harresën e udhëheqësve të shtetit.

Por, sipas përfaqësuesve të organizatave joqeveritare, përfshirja çështjes së të zhdukurve në procesin e dialogut, vetëm do ta ngadalësonte arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Megjithatë, neni 6 i planit evropian, potencon se palët duhet të thellojnë bashkëpunim në shumë fusha, duke përfshirë edhe të pagjeturit, detajet e së cilës do të dakordohen në aneksin e marrëveshjes.

NË FOKUS

Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
Shala- Kerstiqi
Përplasen Kërstiqi dhe Shala- “Kurrë mos e harro që jam serb e që e pranoj realitetin e Kosovës”
336524107_3440503419558543_7262121772771312521_n
Reagon Halil Kastrati: Djali im është mirë e shëndoshë
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
335745736_770412834416604_1430752914861605177_n
Dialogu apo Big Brother, qytetarët befasojnë në sondazhin e Emisionit të Mëngjesit (VIDEO)
336267086_595735819249913_2802709335561007739_n
Emocionuese, shqiptari nga Kosova - pilot i Forcave Ajrore Amerikane (Video)