Gazeta10

Fillon eksporti i grurit nga Ukraina, për herë të parë pas fillimit të luftës

Një anije që transportonte drithë u nis nga porti ukrainas i Odesa-s për në tregjet e huaja të hënën në bazë të një marrëveshjeje kalimi të sigurt, ka njoftuar ministëri ukrainas. Kjo ishte nisja e parë që nga pushtimi rus që bllokoi transportin përmes Detit të Zi pesë muaj më pare, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Lundrimi u bë i mundur pasi Turqia dhe Kombet e Bashkuara ndërmjetësuan një marrëveshje eksporti të grurit dhe plehrave midis Rusisë dhe Ukrainës muajin e kaluar.

“Anija e parë e grurit që nga #RussianAggression u largua nga porti. Falë mbështetjes së të gjitha vendeve tona partnere dhe @OKB-së ne ishim në gjendje të zbatonim plotësisht Marrëveshjen e nënshkruar në Stamboll,” ka shkruar Ministri i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov në Twitter. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri