Gazeta10

FMN paralajmëron një vit të vështirë: Një e treta e botës në recesion

Kryetarja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka thënë se gjysma e 27 vendeve të Bashkimit Evropian do të jetë në recesion në vitin 2023 pasi blloku është godituar shumë rëndë nga konflikti në Ukrainë.

“Ne presim që një e treta e ekonomisë botërore të jetë në recesion”, tha Georgieva.

2023 do të jetë më i ashpër se viti që lëmë pas për ekonominë botërore, tha ajo.

“Pse? Për shkak se tre ekonomitë e mëdha, SHBA, BE, Kina, po ngadalësohen të gjitha njëkohësisht”, tha ajo për programin “Face the Nation” të CBS. /Abc news

NË FOKUS

polici serb
Bashkëshortja e policit të plagosur në Lloznicë, zbulon detaje të reja
plaku-600x360
“Mu afrua dhe më pyeti”, mediat serbe thonë se ky është personi i fundit që kontaktoi me Faton Hajrizin
IMG_3764
“Në kamerën e dyqanit të tij…” – zbulohen detaje të tjera se si pretendohet se u kap Faton Hajrizi
Faton12
A e dini që e dashura e Faton Hajrizit, është vajza e komandantit të njohur të UÇK-së?
fatonn
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
pamjee
Publikohet fotografia e Faton Hajrizit të vrarë
lloznice
Dëshmitarët okular tregojnë se çfarë ka ndodhur mbrëmë në Lloznicë
Hh
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur