Gazeta10

G7 thirrje Rusisë që t’i kthejë Ukrainës centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Ministrat e Jashtëm të G7-shes të mërkurën i bënë thirrje Rusisë që menjëherë t’i kthejë Ukrainës kontrollin e plotë të termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Federata Ruse duhet të tërheqë menjëherë trupat e saj nga brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës dhe të respektojë territorin dhe sovranitetin e Ukrainës, thanë ministrat e jashtëm përmes një deklarate të bërë në Gjermani.

Në këtë kontekst, ne kërkojmë që Rusia t’i kthejë menjëherë kontrollin e plotë pronarit të saj të ligjshëm sovran, Ukrainës, termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia si dhe të të gjitha objekteve bërthamore brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës për të siguruar operacionet e tyre të sigurta. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë