Gazeta10

G7 thirrje Rusisë që t’i kthejë Ukrainës centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Ministrat e Jashtëm të G7-shes të mërkurën i bënë thirrje Rusisë që menjëherë t’i kthejë Ukrainës kontrollin e plotë të termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Federata Ruse duhet të tërheqë menjëherë trupat e saj nga brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës dhe të respektojë territorin dhe sovranitetin e Ukrainës, thanë ministrat e jashtëm përmes një deklarate të bërë në Gjermani.

Në këtë kontekst, ne kërkojmë që Rusia t’i kthejë menjëherë kontrollin e plotë pronarit të saj të ligjshëm sovran, Ukrainës, termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia si dhe të të gjitha objekteve bërthamore brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës për të siguruar operacionet e tyre të sigurta. / Gazeta10

NË FOKUS

Screen Shot 2023-09-24 at 11.03
Ekskluzive: 30 sulmues të armatosur ndodhen në afërsi të Manastrit të Banjskës, janë të rrethuar nga Policia
384307148_759309882552137_8027141832280038016_n
“Çfarë të ju themi fëmijëve të Afrim Bunjakut sot?”– Haradinaj mesazh Qeverisë: Respektone uniformën
Screenshot 2023-09-24 132428
“Mos të na i përdorë uniformat tona në veri” - Familja e policit të vrarë thirrje Kurtit
Spahiu 01
"Ligj i budallëm" – Spahiu: Çmenduri me u shkatërru krejt ky armatim, Ibishi i përgjigjet
383072193_259112830440585_2639986133695545815_n
“Të tmerruar e të vjedhur” – Pelegrinët rrëfejnë sjelljen e terroristëve serbë në Manastir
Nexhi Ahmeti
Sulmoi rëndë mediat, Ahmeti i kundërpërgjigjet Nexhmedin Spahiut: Çmenduri, ke humbur arsyen
382420088_173221512426021_4282565184366915677_n-1-1
Pamje+18:Del pamja e njërit prej sulmuesve të vrarë në veri
IMG_2838
Po flasin rusisht: Del audioinqizimi brenda manastirit në veri