Gazeta10

Haradinaj tregon hapat për arritjen e pajtimit Kosovë-Serbi

Ish- Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth hapave që duhet bërë për arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë, raporton Gazeta10.

Haradinaj ka numëruar tri zhvillime që sipas tij duhet të ndodhin në mënyrë që të ketë një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë.

I pari i AAK-së, Haradinaj, ka thënë se duhet një komunikim intenziv me serbët lokal nga institucionet e Kosovës dhe ato të huajat.

Një shmangie të gjuhën luftënxitëse si dhe një përfshirje direkte të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka kërkuar ai.

Në kuadër të këtyre rrethanave, Haradinaj ka thënë se Kosova duhet t’i kryejë detyrat e brendshme të saj.

Këtu keni statusin e plotë:

“Të dashur qytetarë,

Tri zhvillime mund ta ndihmojnë rajonin tonë për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi.

1. Një komunikim intenziv mes institucioneve të Kosovës dhe ambasadorët e Quintit, me serbët e Kosovës, posaçërisht me serbët e Veriut, me të gjitha nivelet e mundshme, këto ditë deri me 1 shtator

2. Angazhim për qëndrime të përmbajtura pas takimit të 18 gushtit dhe në asnjë mënyrë retorikë luftënxitëse.

3. Udhëheqësit e BE-së, të ja dorëzojnë agjendën e dialogut Kosovë-Serbi, presidentit Biden, në mënyrë që t’i ftojë liderët e dy vendeve për marrëveshjen finale për njohje reciproke sa më parë.

Kuptohet, Kosova duhet t’i kryejë punët e shtëpisë, ligjin e pagave dhe beneficionet për policinë e Kosovës”, ka shkruar Haradinaj në llogarinë e tij në Facebook. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë