Gazeta10

Hoxhaj: Nuk ka më momentum për ta marr njohjen e pesëshes mosnjohëse të BE-së

Ish Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se Kosova më nuk ka momentum për ta marr njohjen e pesëshes mosnjohëse të BE-së, raporton Gazeta10

Hoxhaj ka thënë se kjo mundësi ka ekzistuar për shkak të rrethanave të reja ndërkombëtare që e dërguan Rusinë në një pozicion të dobët gjeopolitk por që ato më nuk ekzistojnë.

Ish diplomati i Kosovës, Hoxhaj, ka thënë se deklarata e kryeministrit të Spanjës në Tiranë si dhe ministrit të jashtëm grek në Vietnam kundër njohjes së Kosovës e rrënuan një momentum të tillë.

Hoxhaj ka thënë Spanja njejtë si Greqia po përdorin argumente të paqëndrushme rreth vendimit të GJND-së për Kosovën.

Këtu keni statusin e plotë:

“Deri dje, Kosova ka pasur mundësi të artë për të marr njohjen e pesëshes mosnjohëse të BE-së, për shkak të rënies strategjike të Rusisë dhe izolimin e Serbisë. Qëndrimi i djeshëm në Tiranë, i kryeministrit të Spanjës dhe i ministrit të jashtëm grek në Vietnam, kundër njohjes së pavarësisë, e varrosën përfundimisht një momentum dhe shancë historike për një kohë të gjatë. Argumenti i rrejshëm i tyre kur GjND e ka vulosur ligjshmërinë e pavarësisë sonë, është vetëm hipokrizi dhe është vetëm në shërbim të Rusisë dhe assesi të BE-së! Koha para nesh është një kohë e vetmisë dhe papërgjegjësisë së Qeverisë Kurti”, ka shkruar Hoxhaj në llogarinë e tij në Facebook. / Gazeta10

NË FOKUS

vrasja-ne-malisheve-2-e1695197794625-673x480-1
Vrasja në Malishevë, trupi i pajetë ende në rrugë (FOTO)
Tenistja
Dëshmia tronditëse e tenistes franceze: Trajneri më përdhunonte tre herë në ditë
Screenshot 2023-09-20 113457
Vrasja në Malishevë - Viktima dhe dorasi ishin kolegë pune, la pas dy djem (Foto)
378300025_199794649674793_8964987076832914870_n
Pamje shokuese, familjari poston fotot e nipit të mitur që u rrah nga mësueset e një kopshti (Foto)
IMG_4246
E dhimbshme: Dy 18 vjeçarë shqiptarë vdesin në një aksident në Zvicër
Screenshot 2023-09-20 091948
Ekskluzive: Ky është personi që u vra në Malishevë (FOTO)
377107663_1262657837695256_5506678351404178209_n
Video virale e hajdutit kur “shtypet” nga traktori pasi tentoi ta vidhte
Familja-Shala-Elshani
Shkelja e dy këmbësorëve në Pejë : Familja Shala shtrijnë dorën e pajtimit ndaj Elshanit (VIDEO)