Gazeta10

Hoxhaj përkujton Arbën Xhaferin me një citat të tij që flet për ndarjen e fesë nga shteti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Enver Hoxhaj, ka përkujtuar Arbën Xhaferin në përvjetorin e dhjetë të vdekjes së tij.

Hoxhaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se në këtë përvjetor kujtohet madhështia e politikanit vizionar dhe rilindasit të fundit kombëtar, Arbën Xhaferi, transmeton Gazeta10.

Pikërisht për kohën e politikës së bejtexhinjve, sikurse kjo e jona, ai thoshte: “Kushti i parë që një besim fetar të shndërrohet në religjion është: ndarja e shtetit, politikës prej fesë; pra respektimi i parimit të shekullarizmit.“, ka shkruar ndër të tjera Hoxhaj.

Kujtojmë se debat për vendosjen e shamisë në shkolla kishte edhe në vitin 2008, kur Hoxhaj në atë kohë si Ministër i Arsimit e pati nënshkruar udhëzimin administrativ për ndalimin e shamive në shkolla. 

NË FOKUS

plagosje
Këta janë dy personat e plagosur sonte në Prishtinë
1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
foto
Dalin pamjet e vjedhjes së makinës së kosovarit në Tale të Lezhës në vitin 2020 (VIDEO)
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë