Gazeta10

Kampioni tashmë dihet, luhet gjithçka për top 4-she dhe mbetje në elitë

Fundjava e fundit e majit na sjell para xhiron e 37-të në LaLiga, pjesë e së cilës janë disa ndeshje interesante, me luftë që po zhvillohet në dy fronte.

Kampioni i elitës së futbollit spanjoll për këtë sezon është shpallur Barcelona, e cila këtë javë luan ndaj Mallorcas së Vedat Muriqit.

Të besuarit e Xavit kanë pësuar dy humbje radhazi, andaj kërkojnë që në ndeshjen e fundit para publikut të vet të shënojnë fitore. Mallorca që tashmë e ka siguruar mbijetesën disa javë më parë, e gjen veten në mesin e tabelës në përfundim të kampionatit.

Në anën tjetër, Real Madridi këtë javë udhëton për në “Ramon Sanchez Pizjuan” për t’u përballur me Sevillan, e cila këtë sezon nuk e kaloi më së miri në LaLiga.

“Los Blancos” po synojnë të mbyllin sezonin në vendin e dytë, para rivalit lokal, Atletico Madridit.

Meqë ra fjala te Aletico, ata këtë xhiro luajnë ndaj Real Sociedadit, me ndeshjen e cila luhet në “Civitas Metropolitano”.

Imanol Aguacil, së bashku me skuadrën e tij janë rrugës së mirë që të sigurojnë top katërshen këtë sezon dhe kualifikimin në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm, gjersa të besuarit e Diego Simeone qëllim kanë pozitën e dytë në tabelë.

Kur jemi te mbijetesa, pesë skuadra po luftojnë për të siguruar mbijetesën në elitën e futbollit spanjoll.

Espanyoli, që gjendet në pozitën e parafundit në tabelë, këtë javë luan ndaj Valencias, kundërshtarit direkt për mbijetesë.

Në anën tjetër, Real Valladollidi, i cili po ashtu rrezikohet që të bie në LaLiga 2, në këtë xhiro sfidohet nga Almeria.

Cadizi në shtëpinë e vet pret skuadrën e Celtas, e cila ndonëse pozicionohet e 14-ta në tabelë, po ashtu rrezikohet që të bie në një rang më poshtë.

Kjo xhiro e gjen Getafen në përballje me Osasunan në “Coloseum Alfonso Perez”. Të parët e gjejnë vetën në pozitën e 16-të me 38 pikë, gjersa finalisti i Kupës së

Mbretit, Osasuna pozicionohet e 10-ta në tabelë, duke siguruar edhe një sezon në La Liga.

Të gjitha këto ndeshje luhen të dielën duke filluar nga ora 19:00.

NË FOKUS

albin-kurti-1880x1254-1
Kurti thyen heshtjen, tregon mbështetjen e kujt e ka për ndërhyrjen në veri
kurti-3
Kurti zgjohet me reagim për veriun - U dërgon mesazhe ndërkombëtarëve dhe serbëve në veri
kerstiq veriu
Gazetari serb nga veriu: Rezistenca e serbëve vdiq sot, mjaftuan disa policë e shok-bomba
346132544_251573380886211_2478339792372512310_n
Pamje dramatike nga rrahja në aeroport (VIDEO)
IMG_6871-1024x700-1
Gruaja kosovare që u vra nga burri në Zvicër, la pas vetes 4 fëmijë
kerstiq veriu
Lëndohet gazetari serb, Branislav Kërstiq, goditet me mjete të forta në Zveçan
p06-191004-314
“Katër fëmijë i kam lënë pa bukë”: Këshilltari i shkarkuar i Konjufcës ankohet për kredin 76 mijë euro
maxresdefault (1)
"Më mirë lexo çfarë thotë pjesa tjetër e botës" - Vazhdon përplasja e ashpër e Von Cramonit me Bashën