Gazeta10

Kandidatja për udhëheqje e Mbretërisë së Bashkuar Truss, flet për taksat e ushqimit

Kandidatja për t’u bërë kryeministre e Britanisë, Liz Truss, tha se do të anulonte planet për të kufizuar marrëveshjet e blerjeve të shumëfishta për ushqimet dhe pijet me shumë yndyrë, kripë ose sheqer dhe nuk do të vendoste asnjë tarifë të re për ushqimet e pashëndetshme, raporton Reuters, transmeton Gazeta10.

“Britania tashmë takson sheqerin në pije joalkoolike dhe në maj shtyu deri në tetor të vitit të ardhshëm rregullat që ndalojnë marrëveshje të tilla si “blej një merr një falas” për ushqime dhe pije me shumë yndyrë, kripë ose sheqer për shkak të krizës së kostos së jetesës”.

“Truss tha se britanikët donin që qeveria të fokusohej në gjëra të tilla si ofrimi i lidhjeve të mira të transportit, infrastrukturës së komunikimit dhe shkurtimi i listave të pritjes së Shërbimit Shëndetësor Kombëtar”.

“Ata nuk duan që qeveria t’u thotë se çfarë të hanë,” tha ajo.

“Ndalimi ishte gjithashtu për shkak të përfshirjes së kufizimeve për rimbushjet falas të pijeve joalkoolike në restorante. Kufizimet për vendndodhjen e ushqimeve të pashëndetshme në dyqane do të vazhdojnë ende në tetor”, raporton Reuters, transmeton Gazeta10.

“Sondazhet e opinionit të anëtarëve të Partisë Konservatore, të cilët do të zgjedhin liderin e tyre të ri dhe kryeministrin e ardhshëm të vendit, tregojnë se Truss po kryeson ndaj ish-ministrit te financave, Rishi Sunak, para një rezultati përfundimtar që pritet më 5 shtator”.

“Kryetari i grupit më të madh britanik të supermarketeve Tesco (TSCO.L), John Allan, në qershor kritikoi qeverinë e kryeministrit Boris Johnson se nuk ishte konsistente ndaj politikës, përfshirë masat kundër mbipeshes”. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
337396267_2556707847803320_5631195340894130427_n
“Gjendja i është keqësuar”, Gazetarja kosovare kërkon ndihmë për shërimin e bashkëshortit