Gazeta10

Kansas voton për të mbrojtur të drejtat e abortit në kushtetutën e shtetit

Qytetarët në Kansas siguruan një fitore të madhe për të drejtat e abortit në SHBA të martën mbrëma, kur votuan për të vazhduar mbrojtjen e abortit në kushtetutën e shtetit.

“Kjo lëvizje do të shihet si një humbje e madhe për lëvizjen kundër abortit dhe një fitore e madhe për avokatët e të drejtave të abortit në të gjithë Amerikën, të cilët do ta shohin rezultatin si një kamban për opinionin popullor”, raporton The Guardian, transmeton Gazeta10.

“Kansas – një shtet thellësisht konservator dhe zakonisht republikan i besueshëm – është shteti i parë amerikan që vendosi në votim të drejtat e abortit që kur gjykata supreme amerikane vendosi të përmbyste mbrojtjen kushtetuese për abortin në fund të qershorit”.

Joe Biden dha ​​një deklaratë duke përshëndetur rezultatin: “Ky votim e bën të qartë atë që dimë: shumica e amerikanëve pajtohen që gratë duhet të kenë akses në abort dhe duhet të kenë të drejtën të marrin vendimet e tyre për kujdesin shëndetësor”, tha presidenti amerikan.

Senatorja e shtetit të Kansasit, demokratja Dinah Sikes, qau ndërsa votimi po fillonte dhe iu drejtua miqve dhe kolegëve të saj, duke u treguar atyre gunga në krahun e saj.

“Është thjesht e mahnitshme. Është befasuese që zërat e grave u dëgjuan dhe ne kujdesemi për shëndetin e grave,” tha ajo për Guardian, pasi pranoi se kishte menduar se votimi do të ishte afër. “Por ne ishim afër në shumë zona rurale dhe kjo bëri vërtet ndryshimin – unë jam shumë mirënjohëse,” tha ajo. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë