Gazeta10

KE para takimit Kurti-Vuçiq: mesazhet nxitëse dhe tensionet duhet të ndalen

Për katër muaj, Ministria e Mjedisit ka shpenzuar 16 mijë e 228 euro – Prijnë shpenzimet në kategorinë e mëditjeve dhe akomodimit

Në takimin e Nivelit të Lartë të aranzhuar në Bruksel mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, “të gjitha çështjet e hapura duhet dhe do të diskutohen” tha zëdhënësja e Komisionit Evropian, Nabila Masrali.

Megjithëkëtë, zëdhënësja e KE-së tha se “nuk është e mundur të spekulohet mbi rezultatet e dialogut” derisa shtoi se së shpejti do të bëhen të ditura temat që do të jenë në tavolinën negocuese mes Kurtit dhe Vuçiç.

 “Për BE-në, më e rëndësishmja gjë është që të dyja palët të ndalin armiqësitë”, tha Masrali.

Ajo theksoi se “mesazhet nxitëse dhe tensionet duhet të ndalen”.

“Palët duhet të veprojnë përgjegjshëm”.

Në konferencë për shtyp, ajo u tha gazetarëve “palët përfaqësuese do të vinë në Bruksel dhe do të shohim çfarë rezultatesh do të prodhohen”.

Në lidhje me çfarë do të sjell takimi i nivelit të lartë mes krerëve shtetëror, ajo tha se “nuk mund të spekuloj rreth kësaj”.

Pyetur rreth mosrreshtimit të Serbisë rreth sanksioneve ndaj Rusisë dhe se çfarë do të të thotë kjo për “politikën e jashtme dhe të sigurisë së harmonizuar evropiane”, zëdhënësja Ana Pisonero rikujtoi se Serbia votoi disa rezoluta në OKB kundër Rusisë “që është për t’u mirëpritur”.

“Është e rëndësishme që Serbia të rreshtohet brenda kornizës negociuese për anëtarësim në BE me politikën e jashtme dhe të sigurisë së unionit evropian, përfshirë edhe sanksionet ndaj Rusisë”, tha zëdhënësja e komisionerit evropian për zgjerim dhe fqinjësi, Oliver Varheily – Ana Pisonero.

Ditë më parë Bashkimi Evropian u reagoi krerëve negociues, për ndalim të menjëhershëm të retorikës së luftës, përçka tha se në çfarëdo rasti të ndonjë përshkallëzimi të konfliktit, “politikanët e nivelit të lartë do të mbahen përgjegjës”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në dialog shkon për të arritur marrëveshje e cila “njohjen e ndërsjellë e ka në qendër”.

Në anën tjetër, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka thënë se këmbëngulësisht do të kërkojë themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, por jo në bazë të Kushtetutës së Kosovës.

Ndonëse takimi mes krerëve u thirr për shkak të tensioneve në Veri që rodhën nga vendimet e reja të qeverisë së Kosovës për të prezantuar dy masa të reja reciproke me Serbinë, kryeministri kosovar ka thënë se në Bruksel nuk i diskuton vendimet e qeverisë së tij.

Dy vendimet e reja të qeverisë së Kosovës kanë të bëjnë me ndalimin e targave ilegale “KM, etj.” që lëshohen nga MPB-ja serbe, si dhe për reciprocitetin e dokumenteve udhëtuese hyrëse/dalëse për qytetarët e Serbisë, regjim të cilin me dhjetëra vite Serbia e aplikon ndaj shtetasve të Kosovës që u duhet të kalojnë nëpër territorin e Serbisë

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
336590720_790074042536912_216558726298789015_n
Xhaka shënon gol në Serbi ndaj Bjellorusisë (VIDEO)
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
337527776_571608834975762_7782847739163049324_n
“Statuja e Skënderbeut do vendoset në Zvicër”, skulptori zbulon kush e porositi
337560741_254666503557563_1469925085196788437_n
Madhështore, Jakaj sypatrembur mposht serbin, Nikolic
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
USHTA1679844550
Pamje të rënda, si po digjen rusët brenda llogoreve në Ukrainë