Gazeta10

Kërkimfalja e Bidenit për vonesën e armatimit për Ukrainën

Presidenti amerikan, Joe Biden i ka kërkuar falje Volodymyr Zelenskyyt për vonesat në ndihmën ushtarake për Ukrainën dhe ka premtuar edhe 225 milionë dollarë ndihma shtesë, shkruan BBC.

Bideni është takuar me presidentin ukrainas në Paris, një ditë pas ceremonisë për 80-vjetorin e Ditës D në Normandi të Francës, përcjell gazeta online Reporteri.net.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar se pakoja e re ndihmëse do të përfshijë armatim dhe raketa kundër ajrore.

Bideni më parë ka deklaruar se vonesat janë shkaktuar nga disa republikanë në Kongres, por ka përsëritur se SHBA-ja vazhdon të përkrahë Ukrainën.

“SHBA-ja do të qëndrojë me ju”, ka thënë Bideni. “Nuk jeni gjunjëzuar. Do të vazhdoni të luftoni në mënyrën që është e jashtëzakonshme”.

Ndërkaq, Zelenskyy ka përsëritur qëndrimin se marrëdhënia mes shtetit të tij dhe SHBA-së është vendimtare në luftën kundër Rusisë.

“Ne llogarisim në përkrahjen tuaj që të qëndrojmë krah më krah”, ka thënë Zelenskyy.

NË FOKUS

Përplasen ‘keq’ Ahmet-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Përplasen ‘keq’ Ahmeti-Geci: A je i bindur që ti ka vra shokët Hashim Thaçi?
Screenshot_15-1
Gani Germia jep deklaratën e fortë për ish menaxherin: Ai nuk është burrë hiq, ka 24 orë kohë për me e prish kontratën
xhamia-600x330-1
E rëndë: Vdes në moshën 36 vjeçare hoxha Ekrem Kodraliu
ndii
NDI mohon se sondazhi për rënditjen e partive politike i publikuar sot në disa media është i tyre
arbeni
Arben Ahmeti dhe Gani Geci sqarohen pas degradimit në debat- deklaratat e plota të tyre
IMG_6519
Në këtë orë falet nesër Kurban Bajrami
Screenshot 2024-06-13 212130
"Kingji falë t'koft" - 3 vjet më vonë "Drenica" i bashkon dorën Gani Gecit e Arben Ahmetit
LAJMI-I-FUNDIT
Ky është i riu që e rrëmbeu 29-vjeçarin dhe kërkoi 30 mijë euro për lirimin e tij