Gazeta10

Kina anulon takimin dypalësh me Japoninë, shkak deklarata për Tajvani

Ministria e Jashtme kineze ka njoftuar se një takim midis ministrit të Jashtëm të Kinës, Wang Yi dhe homologut të tij japonez në margjinat e ngjarjeve të ASEAN, në Kamboxhia është anuluar, shkruan Reuters, transmeton Gazeta10.

Pala kineze është shumë e pakënaqur me deklaratën e përbashkët të bërë nga Grupi i Shtatë kombeve për Tajvanin, tha Hua Chunying, zëdhënëse në ministri, në një konferencë të rregullt për media.

Ministrat e jashtëm të vendeve të G7, përfshirë Japoninë, i bënë thirrje Kinës të mërkurën që të zgjidhë tensionin rreth ngushticës së Tajvanit në një mënyrë paqësore. / Gazeta10

NË FOKUS

1200x-1
Kina akuzon Avdullah Hotin dhe disa deputetë se “ia shkelën sovranitetin territorial”
Sadiku
Sadiku LIVE nga Ohri: Janë shtensionuar tonet një ditë para takimit Kurti -Vuçiq
VV
Pas Haki Abazit, nga nesër një tjetër deputet largohet nga Vetëvendosje
FB_IMG_1679334303304-780x439
U bë virale në rrjetet sociale, flet zëdhënësja e “KRU Prishtina”, e cila me laps e letër ftoi konsumatorët ta shkarkojnë aplikacionin
337522536_775644390325669_3041257559273154626_n
Agim Ademit i përkeqësohet gjendja pas ndalimit policor (Video)
auto_termet1575464846
Turqia goditet sërish nga tërmeti
334008920_531380679046034_8825385847378123831_n1679149566
Sërish pauzë në bisedimet Kurti – Vuçiq 
ssssss
Çerkini: 67 herë kam shku në Merdare me kqyrë a është djali jem, a çika jem - Kurrë hallall mos ju qoftë